SON TV

Güngören Belediyesi Kurban Tesisi`nden kusursuz hizmet

Güngören Belediyesi Kurban tesislerinde sınıfı geçti.

Güngören Belediyesi Kurban Tesisi`nden kusursuz hizmet

Güngören Belediyesi’nin ikinci yılında daha da geliştirerek modern hale getirdiği kurban kesim alanı, Güngörenli yüzlerce vatandaş kurban kesme ibadetini, bayramın ilk gününde sorunsuzca yaşamalarını sağladı. Güngörenli vatandaşların yanı sıra çevre ilçelerden de yoğun talep gören tesis bayramın birinci gününde 335 büyükbaş ile 30 küçükbaş havyan kesme işlemi gerçekleştirdi. Türkiye’nin en modern kurban kesim alanında 400’e yakın personel görev yaparken İslami koşullara uygun hijyenik tesiste işinde profesyonel kasaplar çalıştı. Kesim, parçalama, yardımcı olmak üzere 170 kasap gün boyu aralıksız çalıştı. Tüm gün internet sitesi ve akıllı telefon uygulaması üzerinden canlı yayın üzerinden izlenilen tesiste de vatandaşlar kurulan dev ekranlardan kesimi izleme imkanı buldular.

Üç dönüm kapalı alan, iki dönüm hayvan bekleme alanı ve 4 dönüm otopark alanı ile toplamda 9 dönümlük bir alanı kaplayan dev tesiste sağlık çadırı, mescit, tuvalet ve 500 araç kapasiteli otopark hizmet verdi. Sabahleyin 5200 kişilik kahvaltı servisi ile bayram mesaisine başlayan tesiste gün içerisinde 9000 kişilik kavurma ve pilav ikramı yapıldı.

Bayramın ilk günü tesisi ziyaret eden misafirleri karşılayan Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, gün boyunca Ulaştırma Bakan Yardımcısı Mimar Yahya Baş, Milletvekili Harun Karaca, Güngören Kaymakamı Zafer Orhan, AK Parti Güngören İlçe Başkanı Ercüment Sever, Belediye Başkan Yardımcılarını misafir etti ve vatandaşlarla da bayramlaşarak kendi elleriyle kavurma ve pilav servisi yaptılar.

Yoğun ilgi gören tesis için, Twitter üzerinden #BoyleTesiseCanKurban etiketiyle bilgi ve fotoğraf paylaşan vatandaşlar, “bu tesise kurban olasım geldi” yorumları yaparak memnuniyetlerini dile getirdiler.

Avrupa’dan Güngören’e Canlı Yayın

Kurban kesim alanına gelemeyen yaşlı ve engelli vatandaşlar, evde bekleyen hanımlar için Güngören Belediyesi’nin internet sitesinden ve mobil uygulamalardan canlı yayın yapıldı. Bu canlı yayın sayesinde Almanya’da yaşayan kurban hissedarları da, Güngören’de kesilen kurbanını internet üzerinden anında izleme imkanı buldular. Tesisteki hissedarlar bu hizmet için başkan Karaman’a teşekkür ettiler.

Geçen seneye göre daha da gelişmiş bir tesisle karşılaştığını söyleyen Ulaştırma Bakan Yardımcısı Mimar Yahya Baş; “Belediyelerimizin sosyal belediyecilik anlamında yaptığı en güzel faaliyetlerden bir tanesi, kurban kesim alanları. Daha önce halkımız rastgele yerlerde kurban kesiyor, sağlık açısından ve temizlik açısından uygun olmayan şartlarda kurban kesimi yapılıyordu. Bu artık büyükşehirlerde sakıncalı duruma gelmeye başlayınca arayışlar sonucunda böyle güzel, özel hizmetlerle bir çözüm noktası bulundu” dedi.

Güngören Kaymakamı Zafer Orhan ise, kurban kesimi için böylesine modern bir tesisin hizmet vermesinden dolayı gurur duyduklarını ifade ederek “Güngören Belediyemize tüm vatandaşlarımız adına teşekkür ediyorum. Geçen sene de benzer bir tesis kurulmuştu. Oluşan memnuniyet nedeniyle kapasitesi arttırıldı. Bu yıl yaklaşık 350 büyük baş kesimi yapılabilecek bir hale geldi” şeklinde konuştu.
Alandaki tüm misafirler ile bayramlaşan Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman ise “ Tüm İslam aleminin Kurban Bayramını kutluyorum. Bizde bu tesiste Güngörenli hemşehrilerimizle bayramlaştık. Kurban Bayramı bizim önemli dini bayramlarımızın başında gelir. Tabii bu bayramı vatandaşa bayram gibi yaşatmak istiyoruz. Vatandaşımız hem gönül rahatlıyla ibadetlerini yerine getirsin hem de bayramı sevdiklerine ayırsın. Onun için böyle modern bir tesis kurduk. Çalışan sayımızı mümkün olduğu kadar çok tuttuk ki vatandaşımız burada çok fazla vakit kaybetmesin. Kısa bir zamanda kurban ibadetini yerine getirsin, etini alsın bekleyenlere ihtiyaç sahiplerine dağıtsın istedik. Tesisteki sistem hem dini kurallara uygun hem çevreyi rahatsız etmiyor. Sadece Güngören’den değil İstanbul’un çeşitli yerlerinden gelen talep bizi memnun ediyor. Tesisimize herhangi bir nedenle gelemeyen hissedarlar için internet üzerinden canlı yayın yapıyoruz. Tesisimizde vatandaşlarımızın kesimi rahatça izlemeleri için dev ekranlar kurduk.” dedi.

ETİKETLER: