SON TV

İşyeri kapattıran uzaklaştırma1

Boşanma davasında kocaya verilen 'eşinin evine 500 metre yaklaşmama' kararı olay oldu.

İşyeri kapattıran uzaklaştırma1

Dr. Ahmet Laçin, kendi evinden 50 metre uzakılktaki işyerine gidemeyince ağır maddi kayba uğradı. Laçin, hâkime dava açtı.

Sabah’tan Gizem Kaşifoğlu’nun haberine göre; Doktor Ahmet Laçin ile eşi Marina Laçin arasında şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanma davası açıldı.

Davaya bakan İstanbul 11. Aile Mahkemesi aynı apartmanda farklı dairede bulunan annesinin evinde oturan Ahmet Laçin’in evine 500 metre yaklaşmasını yasakladı.

Bu yasak, Dr. Laçin’i maddi açıdan büyük sıkıntıya soktu. Çünkü Dr. Laçin bu kararla işine de gidemez oldu. Doktorun Fındıkzade’deki evine kuş uçuşu sadece 50 metre mesafede bir polikliniği bulunuyordu.

35 bin lira tazminat

Hasta randevularını iptal etmek zorunda kalan ve büyük maddi kayba uğrayan Ahmet Laçin karara itiraz ettiyse de değişiklik olmadı. Kararı veren hâkim Şükran Yıldız’a 35 bin liralık tazminat davası açan Dr. Laçin, Yıldız’ı Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’na da şikâyet etti. Laçin, HSYK’ya yaptığı başvuruda şu ifadelere yer verdi: “Hâkim, eşime tahsis edilen evle işyerim arasındaki mesafe 50 metre olmasına rağmen 500 metre yaklaşmama kararı vermiştir. Bu kararın yanlışlığını gerekçeleriyle ifade ederek ortadan kaldırılması talebimizi de hep reddetmiştir. Bu sebeple uzun süre işime gidemedim. Büyük maddi zararım oldu. Bu kararın sonunun gelmeyeceğini anladığım için kliniğimi taşıdım. Uzun süre hastalarımla ilgilenemediğimden devletteki emekli maaşım dışında herhangi bir gelirim kalmadı. Maaşım 1.830 TL iken 4.000 TL fahiş nafakaya hükmedilerek nafaka ödemem imkânsızlaştırılmıştır. Birçok kez nafakanın ödenmemesi sebebiyle açılan birçok ceza davasında yargılanmama sebep olmuştur.

‘Hakim umursamadı’

HSYK şikâyet üzerine inceleme başlatırken tazminat davası halen Yargıtay’da sürüyor. SABAH’a konuşan Ahmet Laçin şunları söyledi: “Hâkim işimi icra etmemi engellemiştir. Marina Lacin’in ve müşterek çocuklarımızın yaşadığı ev ile işyerim arasının 50 metre mesafede olduğunu müteaddit defalar bildirmemize rağmen hiçbir iyileştirme yapılmadı. İşimi icra edememem hâkimin umurunda dahi olmadı. Maddi olarak büyük zarara uğradım. Bir süre sonra eve 500 metre mesafeden daha uzak bir noktada kendime yeni bir iş kurdum.”