SON TV

Saçta ‘ekim’ devrimi

Bilim insanları dün açıkladı. Saç ekimine son verecek yöntemle dokudan saç üretilebiliyor

Saçta ‘ekim’ devrimi

İlk kez laboratuvar ortamında insanlardan alınan doku örneklerinden yeni saç elde etmeyi başaran bilim adamları, kelliğin tedavisine bir adım daha yaklaştıkları müjdesini verdi.

ABD’deki Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi ve İngiltere’deki Durham Üniversitesi araştırmacılarının saç kaybı tedavisinde çığır açacak bir teknik geliştirdiği belirtildi.

7’de beş başarı…

Önce her bir saç kökünün dibindeki deri dokularından hücreler alan ve bu hücrelerden yeni saç üretmeyi deneyen araştırmacılar, hücrelerin saç yerinederiye dönüştüğünü gözlemledi. Hücrelerin “üç boyutlu kürecikler” içine yerleştirildiğinde ise saç kimliklerini koruduklarını keşfeden araştırmacılar, yedi kişiden alınan doku parçalarını söz konusu küreciklerin içine aktardı.

Daha sonra bu hücreler, farelerin sırtına yerleştirilen insan derilerine nakledildi. Araştırmacılar, altı haftalık bir sürenin sonunda yedi örnekten beşinde saç kökü şeklini alan hücrelerden yeni saçların çıktığını belirledi. Columbia Üniversitesi’nden Prof. Angela Christiano, halihazırda kellik için kullanılan ilaçların ya saç kökü kaybını yavaşlattığını ya da var olan saçların gelişimini artırdığını ancak yeni saç üretmediğini belirtti. Prof. Christiano, “Bizim keşfettiğimiz yöntem ise hastanın kendi hücrelerini kullanarak yeni saç kökleri üretme potansiyeline sahip” dedi.

Araştırmayı yöneten Prof. Colin Jahoda da “Daha çok araştırmaya ihtiyacımız var. Ancak bir süre sonra kellik tamamen tedavi edilebilir bir duruma gelecek” ifadesini kullandı. Prof. Jahoda, yöntemin ağır yanık vakalarında kullanılan deri greflerinin kalitesinin artırılmasında da önemli bir rol oynayacağına dikkati çekti.

İşte devrim projenin aşamaları

1 Ense kısmındaki deri dokularından bir neşter yardımıyla örnek alınır.

2 Yeni saç üremesi için gerekli vücut hücrelerini içeren ‘Dermal papillae’ laboratuvar ortamında bir kaba konur. Kapta bu hücrelerden binlercesi kopyalanır.

3 Kap ters çevrilerek hücrelerin baş üzerindeki duruşlarına alışması için ortam yaratılır.

4 Kellik sorunu çeken kişiye yüzlerce şırıngayla enjekte edilen hücreler kafada çoğalarak yeni saçı oluşturur.