SON TV

Bu iddia dünyayı ayağa kaldırır!

Altınla ilgili ortaya atılan bu iddia oldukça şaşırtıcı!

Bu iddia dünyayı ayağa kaldırır!

Avustralya’da bilim insanları altının geleceğine yönelik çok farklı bir iddia ortaya attı.

Nature Communications adlı gazetede yayımlanan habere göre, altın rezervleri üzerinde yetiştirilen ağaçlar altın için yeni bir kaynak olabilir.

Okaliptus altını

Gazete, Avustralyalı bir grup bilim insanının altın rezervlerinin yer aldığı araziler üzerinde yetiştirilen Okaliptüs ağaçlarının köklerinin rezervlere kadar inmesinden dolayı, gövdelerine mikroskopik ölçüde altın partiküleri çekmiş olabileceğini ortaya çıkardığını duyurdu. Bilim insanları Okaliptüs ağaçlarını röntgen cihazları ve tüm bilimsel araçlardan geçirip, kesin sonuçlar elde ettikten sonra böyle bir iddiayı gündeme getirdiklerini de belirtti. Okaliptüs ağaçları, yerin altında köklerin 10 metreden daha uzun mesafelere kadar salabiliyor. Zaman zaman ağaçlarının köklerinin 40 metreye kadar da inebildiği görülüyor.

Çok düşük oranda

Bilim insanları ağaçların çektiği altın partikürlerinin oldukça düşük oranda olduğunu ve genelde de yapraklarda yoğunlaştığını belirtti. Araştırmacılar, altının bitkilerin bünyelerindeki zehir etkisinden dolayı yapraklarda yoğunlaşmış olabileceğini, yapraklar döküldüğünde ağaçların da zehirde kurtulacağını söyledi.

Yeni keşif alanı olabilir

Dünya Altın Konseyi’ne göre, insanlık tarihinden bugüne kadar topraktan 174 bin ton altın çıkarıldı. 2011 yılında ABD Jeolojik Araştırmalar Birliği, dünyada 51 bin ton altın rezervinin kalmış olabileceğine dikkat çekmişti. Bilim adamları yazdıkları makalede, dünyada altın rezervi sıkıntısı yaşandığı bir dönemde Okaliptüs ağaçlarının yeni bir altın keşfi alanı olabileceğini belirtti.