SON TV

Devlet halka marijuana satacak!

Uruguay hükümeti uyuşturucu çetelerini baltalamak ve uyuşturucu kullanımını kontrol altına almak için gramı bir dolardan marihuana satacak.

Devlet halka marijuana satacak!

Uruguay alt meclisinde devletin marihuana üretip satmasına izin veren yasa tasarısı onandı. Yıl sonunda Senato’da yapılacak oylama sonrası Uruguay dünyanın ilk lisanslı marihuana üretimi ve satışı yapan ülke olacak.

Yasanın ilk ayağının meclisten geçmesi, fiyat tartışmalarını da beraberinde getirdi. Ulusal İlaç Birliği Genel Sekreteri Julio Calzada , marihuananın gramının tıpkı illegal satış fiyatı gibi bir dolar civarında olacağını tahmin ediyor. Hükümet yetkilileri ise bir rakam zikretmekten şimdilik kaçınıyorlar.

Hükümetin yasal marihuanadan alacağı vergi belli değil ancak ürünün gramı bir dolardan satılırsa sigara satışlarını etkileyeceği düşünülüyor.

Uruguay’da tütün mamüllerine maliyetinin iki katı vergi uygulanıyor. Hükümet aynı vergi oranını marihuanaya yansıtırsa, karaborsa satışların daha da artacağı, yasanın boşuna çıkartılmış olacağı söyleniyor. Ülkede yasal marihuana satışının 2014’ün ikinci yarısında başlayacağı tahmin ediliyor.