SON TV

Ünal: Enver Aysever özür dilesin

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Enver Aysever'in özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Ünal: Enver Aysever özür dilesin

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, “Aykırı Sorular” adlı programda, programın yapımcısı ve sunucusu Enver Aysever’in, Alevilik konusunda konuşurken “haddini aşarak” Diyanet İşleri Başkanlığı ve çalışanlarını töhmet altında bıraktığını belirterek, Aysever’in Diyanet camiasından özür dilemesini istedi.

Ünal, yaptığı yazılı açıklamada, “CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Aykırı Sorular’ adlı programda, programın yapımcısı ve sunucusu Aysever, Alevilik konusunda konuşurken haddini aşarak Diyanet İşleri Başkanlığı ve çalışanlarını rencide etmiş ve töhmet altında bırakmıştır. Bütün Diyanet camiası bu sözlere tepki göstermektedir” dedi.

-“CEBERRUT YAPILI DİYANET”-

Aysever’in “Sayın Bakan’ın elinde sihirli bir değnek olsa Alevilerin bütün isteklerini 24 saatte çözebilecek durumda. Ama öyle bir engel var ki, Diyanet gibi karşısında ceberrut bir yapı var. İkna edemiyor. Bakanı, devleti filan işgal etmiş; binlerce çalışanıyla korkunç finansmanıyla Başbakan’ı bile tehdit edebilecek kadar büyük bir organizasyon var” sözlerini hatırlatan Ünal, şu ifadeleri kullandı:

“Başbakanı tehdit eden, ‘işgalci’, ‘ceberrut’ gibi ifade ve tanımlarla Diyanet camiasına yapılan bu saldırı kabul edilemez. Sayın Aysever, bu sözlerinden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarından ve Türk milletinden özür dilemelidir. Demokrasi insanların düşüncesini özgürce söyleyebilmesidir. Ancak kişileri ve kurumları yıpratmak, küçümsemek ve yok etmek değildir. Diyanet İşleri Başkanlığı ve çalışanları yurtiçinde ve yurtdışında öncelikle Türk milletine ve bütün insanlığa hizmet etmektedir. Toplumu din konusunda aydınlatmak gibi önemli bir görevi icra etmektedir. Böylesine bir amacın ve hizmetin peşinde olanlara bu türlü sözler söylenmesi yakışıksızdır.”