SON TV

Karamehmet’in büyük çöküşü

2005 yılında dünya zenginleri arasında gösterilen Mehmet Emin Karamehmet'in sahibi olduğu Çukurova Holding şimdi Türkiye'de 10. sırada...

Karamehmet’in büyük çöküşü

Canberk ÖZBUĞUTU– Mehmet Emin Karamehmet’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığını Çukurova Holding 8 senedeki düşüşüyle adeta şok etkisi yarattı.

Mehmet Emin Karamehmet’in son yıllarda üst üste yaşadığı mali krizler sonucunda serveti yarı yarıya eridi. Bu hızlı düşüşle beraber Karamehmet Türkiye’de bu yıl Türkiye’de en zengin aileler listesinde 10. basamağa kadar geriledi.

Mehmet Emin Karamehmet’in gerileme haritasını çizdiğimizde ortaya çıkan şu tablo çıktı:

Mehmet Emin Karamehmet, dünya zenginler liginde bir dönem 29. sıraya kadar yükselen tek Türk işadamıydı. Ancak, 2000’lerde Pamukbank’a el konulmasıyla rüzgar bir anda tersine döndü. Karamehmet, önce mal varlığına tedbir kararıyla şok yaşadı ardından bankacılık yapma iznini kaybetti.

Yapı Kredi, Pamukbank ve İnterbank’ın bir dömem sahibi olan Karamehmet’in yıldızını asıl parlatan hamlesi, 1994’te Turkcell pojesine girişi olmuştu.

22 yaşında ilk şirketini kuran Karamehmet, Turkcell, Superonline, gibi teknoloji şirketleri, Digiturk, Show TV ve Akşam gibi medya kuruluşları, Yapı Kredi Bankası ve Pamukbank gibi finans kuruluşları ile Çukurova Grubu’nu hızla büyüttü. Türkiye’nin en önemli iş adamı ile bankacılık krizi sonrası çöküşe giden Karamehmet varlıklarının önemli bir bölümünü elinden çıkarmak zorunda kalmasına rağmen uzun süre zirvedeki yerini korudu.

Ruslar’a satarak borçtan kurtuldu

Karamehmet, Pamukbank ve Yapı Kredi’ye olan borçlarını Turkcell’deki kendi hisselerinin büyük bir bölümünü Rus Alfa Grup’a satarak ödedi. Karamehmet, Pamukbank için TMSF’ye 3 milyar, Yapı Kredi için ise yaklaşık 2.5 milyar dolar ödedi.

Yediği darbelerde hızla düşüşünü sürdüren işadamı bu dönemde Türkiye’ye bir ilk yaşattı. Karamehmet Cumhuriyet tarihinde devlete bu kadar büyük bir borcu, bu kadar çabuk ve şikâyetsiz ödeyebilen ilk kişi oldu.

Mehmet Emin Karamehmet, Turkcell hissesi sattı, TMSF’ye milyar dolarlar ödedi, ancak bir türlü rahata eremedi. Sattığı hisseler, Turkcell’de yönetim krizleri doğurdu.

TMSF el koydu

Ödediği yüklü borçlarla sallanan ancak yıkılmayan Karamehmet’e son darbe yine alışık olduğu TMSF’den gelmişti. TMSF borçları nedeniyle Karamehmet’in sahibi olduğu Digitürk, Show Tv, Akşam Gazetesi, Skytürk 360 gibi yayın organlarına el koymuştu.

Zirveden 10’unculuğa

Sonuca gelindiğinde Türkiye’de bir İmparator giderek erimeye devam ediyor. Karamehmet 2013 yılı en zengin Türk Aileler listesine 4 milyar dolardan 1.5 milyar dolara inen servetiyle kendisine ancak 10. sırada yer bulabildi.