SON TV

İsrail Rus füzelerini vurdu!

İsrail savaş uçaklarının dün geç saatlerde Suriye’nin liman kenti Lazkiye’de bir askeri tesisi vurduğu belirtildi.

İsrail Rus füzelerini vurdu!

ABD’li kaynaklar, İsrail’in tesisteki Rus füzelerini imha etmeyi amaçladığını öne sürdü.

Obama yönetiminden adını vermek istemeyen bir yetkili, ilk olarak iddia olarak dünya basınına yansıyan haberi doğrulayarak, İsrail savaş uçaklarının Hatay’ın yakkaşık 80 km güneyindeki Lazkiye’de bir askeri tesisi vurduğu belirtti.

ABC News’a bilgi veren yetkili, doğruladığı operasyon hakkında bilgi vermezken, bir diğer yetkili ‘hedefin Rus yapımı SA-125 füzeleri olduğunu’ ifade etti.

CNN’e konuşan bir diğer ABD’li yetkili ise İsrail’in Lazkiye yakınlarındaki Snobar Cableh’teki tesisi vurduğunu, tesiste oldukça hassas ve gelişmiş füze donanımı bulunduğuna inanıldığını söyledi. Söz konusu donanımın, Lübnan’da konumlanmış Şii örgüt Hizbullah tarafından Suriye’ye iletildiği düşünülüyor.

Lazkiye’de düzenlendiği belirtilen operasyonun öncesinde, El-Arabiya sitesi İsrail Hava Kuvvetleri’nin Lazkiye ve Şam’da iki hava operasyonu düzenlediğini öne sürmüştü.

İsrail veya Suriye hükümetinden operasyon hakkında resmi bir açıklama gelmezken, ölü veya yaralı olup olmadığı bilinmiyor.

İsrail Güvenlik Güçleri (IDF), Reuters’a yorum yapmayı reddetti.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

ABD’nin doğruladığı operasyon hakkında İsrail açıklama yapmasa da, İsrail ordusundan adını vermek istemeyen bir kaynak hava taarruzunun yapıldığını belirtti.

Ria Novosti’nin verdiği bilgiye göre, Lübnan ordusu Çarşamba günü hava sahalarında 6 İsrail savaş jetinin uçtuğunu gördüklerini belirtti. İsrail savaş jetlerinin, geçmişte de Suriye’ye yönelik operasyonlar için Lübnan hava sahasını ihlal ettiği biliniyor.

Bu açıklamaların üzerine, merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Lazkiye’de patlama sesleri duyulduğunu belirtti. Açıklamayı yapan SOHR direktörü Rami Abdül Rahman, patlamaların nedeninin ‘bilinmediğini’ söyşedi.

AFP haber ajansı ise Suriyeli bir güvenlik kaynağından aldığı bilgiye dayanarak, kente ‘bir füze düştüğünü’ duyurdu.

Russia Today’in Suriye kaynakları ise söz konusu iddiayı yalanladı. Suriye Ulusal Konseyi yabancı ilişkiler komitesi başkanı Ammar el-Esad, “Saldırı olduğuna dair bir bilgi yok” açıklamasını yaptı.

ETİKETLER: