SON TV

Böyle iş kadını oldu!

Aydın’da bahçelerinde horoz yetiştirip satan ev kadını Rabia Angı, aldığı 1000 TL mikrokredi sayesinde işini büyüttü

Böyle iş kadını oldu!

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın (TİSVA) desteğiyle hayata geçirilen ‘Ekonomiye Kadın Gücü’ projesi kapsamında kentte ihtiyaç sahiplerine mikrokredi verildi.

52 yaşındaki ev hanımı Rabia Angı da arkadaşının tavsiyesi üzerine horoz yetiştirip satmaya başladı. Geçen yıl kredi için başvuran Angı, bir tavuk ve iki horozla başladığı işi geliştirdi.

Rabia Angı, 2 çocuğundan dört torunu olduğunu ve ev işleri ile uğraştığını belirtti. Mikrokrediyi komşularının vasıtasıyla duyduklarını ifade eden Angı, eşiyle görüşüp biraz araştırma yaptıktan sonra horoz yetiştirmeye karar verdiklerini anlattı.

1500 TL’YE HOROZ VAR

Angı, mikrokredi olanaklarından 1000 lira çektikten sonra önce horozların yerini hazırlayıp sonra da yetiştiriciliğe başladıklarını dile getirdi.

Daha sonra yem aldıklarını ve horozların çeşitlerini geliştirdiklerini kaydeden Angı, “İşimizi ilerlettik. Üç – beş derken şimdi 80 horoz oldu. Erzurum, Trabzon, Mardin, Diyarbakır ve İzmir’e horoz gönderiyoruz. Biz sadece horoz yetiştiriyoruz. Kazandığımızla evimizin, çocuklarımızın bütçesine de katkı koyuyoruz” diye konuştu.

Muzaffer Angı da eşiyle horoz yetiştirmeye karar verdiklerini ve mikrokredi olanaklarına başvurduklarını belirterek, “Yerli ırk, Hint, Brezilya, Tayland, Singapur, Endonezya ve Kolombiya horozu yetiştiriyoruz. Değişik illerden geliyorlar. Ufak olanı 500, büyük olanı 1000 – 1500’e alıcı buluyor” dedi.