SON TV

Mahkeme heyetini şaşırtan olay:Mursi imamlık yaptı namaz kıldırdı

Mursi duruşma salonundaki demir kafes içerisinde diğer arkadaşlarıyla birlikte öğle namazı kılarak cemaate imamlık yaptı.

Mahkeme heyetini şaşırtan olay:Mursi imamlık yaptı namaz kıldırdı

Mursi duruşma salonundaki demir kafes içerisinde diğer arkadaşlarıyla birlikte öğle namazı kılarak cemaate imamlık yaptı.

Mısır’da, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 14 sanığın yargılandığı davanın duruşmasında ilginç anlar yaşandı. Duruşma salonuna ilk olarak getiren #İhvan üyesi sanırkların üzerinde tutuklulara giydirilen “beyaz elbise”nin olduğu görüldü.

Aralarında Rabiatul Adeviyye Meydanı’ndaki eylemlerde polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Esma Biltaci’nin babası İhvan liderlerinden Muhammed el-Biltaci’nin de bulunduğu sanıklar duruşma öncesi “Rabia” işareti yaparak mahkeme heyetini protesto etti.

Bu sırada bir minibüsle duruşma salonunun bulunduğu binanın önüne getirilen Mursi üzerindeki takım elbiseyle dikkat çekti. Duruşma salonunda sanıkların tutulduğu demir kafese alınan Mursi içeri arkadaşlarının alkışları arasında “Rabia” işareti yaparak girdi.

Mursi’nin tutuklulara giydirilen “beyaz elbise”yi giymeyi reddetmesi mahkeme salonunda krize neden oldu.

Mahkeme Başkanı Ahmed Sabri Mursi’ye seslenerek Mısır yasalarına göre tutukluların giymesi gereken “beyaz elbise”yi giymesini istedi.

SİZİN MEŞRUİYETİNİZİ TANIYORUM

Bunun üzerine Mursi “Rabia” işareti yaparak, “Ben Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı’yım ve sizin meşruiyetinizi tanımıyorum” dedi.

Ülkenin meşru cumhurbaşkanı olarak görevini yerine getirebilmesi için serbest bırakılması gerektiğini belirten Mursi, “Cumhurbaşkanı” sıfatıyla mahkemede bulunduğu için hakimin kendisiyle konuşurken ayağa kalkmasını istedi.


“Ben Dr. Muhammed Mursi; şu an darbe sebebiyle buradayım. Mısır Cumhuriyeti’nin başkanı olarak burada zorla tutuluyorum. Bu, suç teşkil ediyor” diyen Mursi, kendisine yöneltilen suçlamaları cevapsız bırakıp, hakime hitaben “Meşru bir cumhurbaşkanını yargıladığın için seni, ceza mahkemesinde yargılatacağım” şeklinde konuştu. Mursi, mahkeme başkanına hitaben “Yüce Mısır yargısının bir gün gelip de kanunlara göre suçlu, hain ve yıkıcı askeri darbeye alet olmasını yakıştıramıyorum” ifadelerini kullandı.

ÖZGÜR MISIR HALKINA BENDEN SELAM İLETİN

Mursi’nin duruşma salonunda bulunanlara, “Özgür Mısır halkına benden selam iletin. Onlara ‘Kardeşiniz Mursi, direnmeye devam edecek. Davasından vazgeçmeyecek’ deyin” şeklinde hitap ettiği belirtildi.

Hakim, Mursi ve diğer sanıkları uygun bir zamanda kendilerine söz verileceğini söyleyerek, sessiz olmaya çağırdı.

ÜZÜLME KARDEŞİM ESMA CENETTE

Bu sırada İhvan liderlerinden Muhammed el-Biltaci ile göz göze gelen Mursi, “Üzülme kardeşim Esma cenette” diyerek tesellide bulundu. Bu konuşma gergin olan mahkeme salonunda duygusal bir atmosferin oluşmasına yol açtı.

İMAMLIK YAPTI NAMAZ KILDIRDI

Mursi, duruşma kafesinde içerisinde diğer arkadaşlarıyla cemaatle öğle namazı kıldı. Namazda Mursi’nin cemaate imamlık yaptığı görüldü.

Biltaci ile diğer sanıkların “Rabia işareti” ile sık sık slogan attıkları mahkemede, suçlamalara konu olan İttihadiye Sarayı’ndaki saldırıda ölenlerin yakınları, Mursi aleyhinde sloganlar atarak “idam” edilmesini istedi.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: