SON TV

Prostat tedavisinde kullanılan en yeni yöntem: Plazma Kinetik

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Osman Tufan, 21. yüzyılın prostat tedavi yöntemi olan Plazma Kinetik tekniğini SON.TV okurlarına anlattı

Prostat tedavisinde kullanılan en yeni yöntem: Plazma Kinetik

Prostat ameliyatlarında kullanılan Plazma Kinetik (TUR) tekniği hastaya ve hekime sağladığı avantajlarla yaşam kalitesini artırıyor. Konya Özel Selçuklu Hastanesi Üroloji Polikliniğinde de uygulanmaya başlanan Plazma Kinetik, günümüzde yaşlanan erkeklerin en önemli problemlerinden biri haline gelen prostat büyümesi sorununun çözümünde çok daha pratik ve acısız bir çözüm sunuyor. Çoğu prostat büyümesinin tedavisinde uygulanabilen Plazma Kinetik yöntemi sayesinde ameliyat süresi, kanama ve idrar kaçırma riski de en aza indirgeniyor. Bunun yanı sıra ameliyat sonrası cinsel işlev bozukluğu yaşanmıyor. TUR ameliyatları sonrasında hastaların hastanede yatış süresi de oldukça kısalıyor.

Plazma Kinetik tekniğiyle ilgili daha detaylı bilgi aldığımız Konya Özel Selçuklu Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Osman Tufan, 50 yaşın üstündeki erkeklerde sıkça görülen prostat büyümesine bağlı problemlerin kişinin konforunu bozduğunu ve hayat kalitesini olumsuz etkilediğini belirtti. Tedavisi gecikmiş prostat büyümelerinin idrar torbasına ve böbreklere zarar verebileceğinin altını çizen Dr. Tufan, iyi huylu prostat büyümelerinde şu anda kullanılan en etkin ve yararlı tekniğin Plazma Kinetik (TUR) ameliyatları olduğunu söyledi.

Avantajları yaşam kolaylığı sağlıyor

Günümüzde iyi huyu prostat büyümesi için yapılan cerrahi operasyonların açık ve kapalı olarak iki şekilde yapıldığını belirten Dr. Tufan, “ Açık ameliyatlar çok büyük olmayan prostatlarda kullanılmadığı için günümüzde çok fazla uygulanmaz. Şu an için prostat ameliyatlarında kanama, enfeksiyon, idrar kaçırma ve cinsel işlev bozukluğu risklerini en aza indirerek, en kısa sürede iyileşme sağlayan bilinen ve güvenilir teknik TUR ameliyatlarıdır. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen bu yöntemde penisten girilen aletler yardımı ile prostat parça parça kesilerek ya da buharlaştırılarak temizlenir. Plazma Kinetik yöntemle, ameliyat sırasında çıkarılan doku patolojiye (doku incelemesine) gönderilebilir. Prostatın iyi huylu ya da kötü huylu olduğunu en kesin bu yöntem belirler. Lazer yöntemi ile yapılan tedavilerde doku çıkarılamadığı için patolojik değerlendirme yapılamaz. Hasta, bir veya iki gün içinde hastaneden taburcu edilir. Sondanın kalma süresi diğer yöntemlerden çok daha kısadır. Her türlü prostata uygulanabilir. Serum fizyolojik ile uygulandığı için, süre sorunu olmaz. Ameliyat süresi daha kısa ve kanama riski daha azdır. Lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. Bu nedenle kalp ve akciğer sorunu olan hastalarda uygulanabilir.” Sözlerini kullandı.

Plazma Kinetiğin Üstünlükleri

– Serum fizyolojik kullanıldığı için ölümcül olan su zehirlenme riski yoktur.
– Çıkan parçalar patolojide incelenir kanser varsa tesbiti ve tedavi imkanı olur.
– Kanama riski minimaldir
– Görüntü daha nettir daha rahat çalışma imkanı sağlar.
– Operasyon süresi daha kısadır.
– Düşük enerji kullanır ve enerji yalnızca prostata temas ettiği noktayı etkiler etraf dokuya zarar vermez. Bu nedenle kalp pili kullanan hastalara bile uygulanabilir.
– Sonda süresi çok kısadır.
– Operasyon sonrası iyileşme daha kısa süre alır.
– SGK tarafından karşılanır