SON TV

Diyanet İşleri cevapladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, bir vatandaşın 'Nişanlı kıza talip olmak uygun mudur?' sorusunu cevapladı.

Diyanet İşleri cevapladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, söz kesilen veya nişanlanan kıza talip olmaya vize vermedi. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sas) ‘Sizden biri sakın Müslüman kardeşinin pazarlığı üzerine pazarlık yapmasın ve nişanlısına talip olmasın’ Hadis-i Şerif’ini hatırlatan Kurul, nişanlı kıza talip olmanın mekruh olduğunu açıkladı.

Bir vatandaşın, “Kendisine dünür gidilip de karar aşamasında olan ya da söz kesilen bir kadına bir başkası evlilik teklifinde bulunabilir mi?” sorusunu cevaplandıran Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, nişanlı kıza talip olmaya cevaz vermedi. TAKVİM’in haberine göre; Yüksek kurul kararında; nişanlı olan çift arasında nikah gerçekleşmemişse, bu nişan bozulmadıkça veya nişan sahibi olan erkek tarafı, söz konusu nişanlı kızla artık ilgilerinin kalmadığı ve herhangi bir kimsenin buna talip olmalarına karşı çıkmayacaklarını belirtmedikçe başka bir Müslümanın buna talip olması mekruh kabul edildiğini dile getirdi.

DİNEN GÜNAH, AMA HUKUKEN GEÇERLİDİR

Konuyla ilgili Peygamber Efendimiz’in (sas) ‘Sizden biri sakın Müslüman kardeşinin pazarlığı üzerine pazarlık yapmasın ve nişanlısına talip olmasın’ Hadis-i Şerif’ini hatırlatan Din İşleri Yüksek Kurulu, kararında şu ifadelere yer verdi: “Nişanlı kıza talip olmanın mekruh sayılmasının ana sebebi şudur; kız tarafı bu evlilik teklifine olumsuz cevap vermedikçe veya taraflar söz kesilmesi ya da nişandan sonra evlenme vadinden vazgeçtiklerini henüz açıkça ortaya koymadan ikinci bir kişi tarafından böyle bir teşebbüste bulunulursa, bu diğer tarafa büyük bir haksızlık ve hakaret sayıldığı gibi aynı zamanda onun düşmanlığını da kazanmaya sebep olacaktır. Dinen sakıncalı ve günah bir davranış olmakla birlikte bu duyarlılığa dikkat etmeden devreye giren ikinci kişilerle yapılan nişan ve nikah hukuken geçerlidir.”