SON TV

Ali Türkkan yine sahnede

2009'da Varlık Barışı kapsamında yurt dışından getirteceğini vaad ettiği 5.2 miyar getiremeyen Ali Türkkan, bu kez 20 milyar getirmek için başvurdu.

Ali Türkkan yine sahnede

4 yıl önce Varlık Barışı’ndan yararlanarak 5.2 milyar lira getireceğini vaad ettiği halde bu parayı getirtemeyen Ali Türkkan’ın, bu yılda 20 milyar getirtmek için başvurduğu iddia edildi.

Star Gazetesi’nin haberine göre; Türk vatandaşlarının yurt dışındaki birikimini ekonomiye kazandırmayı amaçlayan Varlık Barışı’nın meçhul zenginleri netleşmeye başladı. Maliye ve bankacılık sektöründen edinilen bilgilere göre, meçhul zenginlerden biri Türkiye’nin yakından tanıdığı bir isim olan Ali Türkan.

2009’DE 5.2 MİLYAR GETİRECEKTİ AMA…
Varlık Barışı’nın 2009’daki uygulamasında 5.2 milyar lira getireceğini beyan eden ancak parayı getirmeyen Ali Türkan’ın, bu yılki uygulamada da beyanda bulunduğu öğrenildi. Türkan’ın veya bir yakınının yaklaşık 20 milyar TL’lik beyanda bulunduğu ancak bugüne kadar vergisini yatırmadığı iddia ediliyor. Türkan’ın veya yakınının tahakkuk eden vergisini ödeyip ödemeyeceği ise Maliye’de merak konusu. 2009’daki uygulamada 5.2 milyar lira getireceğini beyan eden ancak parayı getirmeyen Ali Türkan’a, Maliye Bakanlığı 104.9 milyon lira vergi borcu çıkarmıştı.

İKİ İSİM 50 MİLYAR TAAHHÜT ETTİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları da Varlık Barışı’ndaki meçhul zenginleri doğruluyor. Toplamda iki isim yaklaşık 50 milyar liralık beyanda bulunmuştu. Ali Türkan dışında diğer meçhul zenginin ise işadamı grubu tarafından beyan edildiği tahmin ediliyor. Bakan Şimşek’in açıklamalarına göre, Varlık Barışı uygulaması kapsamında bugüne kadar Türkiye’ye getirilmek üzere beyan edilen toplam miktar 67 milyar 422 milyon lira. Bunun için tahakkuk eden vergi miktarı 1 milyar 348 milyon TL. Şu ana kadar Türkiye’ye getirilen miktar 6 milyar lirayı aştı. Kasım ayı başı itibariyle ödenen vergi tutarı ise 121.2 milyon lira. Maliye, beyanda bulunup ödemeyenleri takibe alınacak.