SON TV

NSA’nın gizli AR-GE çalışmaları

SABAH Gazetesi yazarı Ferhat Ünlü, NSA’nın, bütün istihbarat fonksiyonlarını yerine getiren ileri teknoloji yazılımlar üzerine çalıştığını söyledi.

NSA’nın gizli AR-GE çalışmaları

SABAH Gazetesi Özel İstihbarat Editörü ve SABAH Pazar yazarı Ferhat Ünlü, istihbarat teknolojisinde yaşanan ilginç gelişmeleri SON.TV’yle paylaştı. Ünlü, geçtiğimiz günlerde dinleme skandalı ile gündeme gelen Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın (NSA), AR-GE çalışmaları kapsamında yeni nesil istihbarat teknolojileri üzerine çalıştığını ve bu alanda büyük ilerleme kaydettiğini söyledi.

Ünlü, “NSA, şu anda mevcut bilgisayar teknolojisinden 15 yıl ilerideki teknolojiyi kullanıyor. Dinlemeler ve tape çözümleri cihazlar tarafından yapılıyor. Gelecekte istihbarat raporu yazan, olası riskleri hesaplayarak operasyon planı hazırlayan, senaryo üreten bilgisayar yazılımları kullanılmaya başlanırsa şaşırmayalım. Bunlara ‘istihbarat robotları’ diyebiliriz,” dedi. İşte Ünlü’nün SON.TV’ye yaptığı önemli açıklamalar:

NSA’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu Avrupalı liderleri dinlediği ortaya çıktı. NSA nasıl bir teşkilattır?
NSA, 1952 yılında kurulmuş bir istihbarat teşkilatı. Merkezi Maryland’de. Çalışanlar daha çok civar bölgelerden. Teksas, Hawaii ve Denver gibi yerlerde de karargâhları var. Merkezdeki çalışanlarının sayısının yaklaşık 20 bin olduğu söyleniyor. Toplam NSA ajanı sayısı için de 50 bin sayısı telafuz ediliyor. Bu çalışanlardan 6 bininin matematik profesörü olduğu yönünde bir bilgi var.

NSA, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) istihbarat teşkilatları arasında haberalmada en önemli yere sahip teşkilat olarak nitelendirilebilir. En çok haber toplayan kuruluş çünkü. Bu bilgilerin çoğu da sinyal istihbaratı denilen elektronik istihbarat verilerinden oluşuyor. Bu yönüyle NSA, CIA’den daha önemli bir kurum.

FAL OPERASYONU

NSA’nın dinleme faaliyetlerine verdiği önemin altını çizmek için bir operasyonu yeri gelmişken anlatayım. NSA, dinleme-izleme yetkilerini artıran bir yasa tasarısını engelleyen senatör için özel bir operasyon planı hazırlayıp bu kişinin tasarıyı onaylamasını sağlamış vaktiyle. Bildiğim kadarıyla bu olay 1990’larda yaşanıyor. Bunun için özel bir istihbarat ekibi görevlendiriliyor. Tasarıyı engelleyen hedef kişi ile ilgili biyografik istihbarat yapılıyor. Kişinin fal ve burçlara meraklı biri olduğunu öğreniyorlar. Bu yüzden operasyona ‘fal operasyonu’ diyorlar. Adamın telefonlarını dinleyerek hangi gazetenin burç köşesini okuduğunu tespit ediyorlar. Sonra burç köşesini yazan kişiye gidip “Bir ulusal güvenlik meselesiyle ilgili bize yardımcı olacaksınız,” diyorlar. Burç köşesinin yazarı da kabul ediyor.

‘ON BEŞ YIL SONRAKİ TEKNOLOJİYİ KULLANIYORLAR’

Adamın burcunun olduğu kısma, “Çok yakında sevdiğiniz bir şeyi kaybedebilirsiniz,” diye yazıyorlar ilkin. Ardından ajanlar adamın köpeğini çalıyor. Bir süre sonra “Kaybettiğiniz şeyi bulabilirsiniz,” diyorlar. Sonrasında da köpeği getirip geri bırakıyorlar. Bu arada adamın telefonlarını dinlemeye devam ediyorlar. Adam, burç köşesinde yazan şeylerin doğru çıktığını yakın bir arkadaşı ile paylaşıyor. Bu, adamın oyuna kandığını, dolayısıyla operasyonun başarılı biçimde yürüdüğünü gösteriyor. Bir süre sonra “Küçük bir kaza yapabilirsiniz,” diyorlar ve ajanlar adamın arabasına arkadan çarpıyor. Bu tür oyunları bir müddet sürdürüyorlar. Ustaca kurgulanmış bir operasyonla adamın burç yazarına olan güvenini perçinliyorlar. En sonunda da burç köşesinde “İçinize sinmediği için onaylamadığınız bir konu var. O konuda içiniz rahat olsun. Onaylayabilirsiniz,” kabilinden bir şey yazıyorlar. Ve adam NSA’nın dinleme yetkilerini artıran tasarıyı onaylıyor. NSA’nın izleme-dinleme faaliyetleri ABD haberalmasının can damarıdır. Bu teşkilat, sınır ötesi, deniz aşırı izleme-dinleme yapabilecek teknik imkânlara sahip. Şu anda mevcut bilgisayar teknolojisinden 15 yıl sonraki teknolojiyi kullanıyorlar. Dinlemeler ve tape çözümleri cihazlar tarafından yapılıyor. NSA, sahada da etkin olan bir kuruluş. Toplum içindeki ajanları; işadamı, işçi, avukat kimlikleriyle yer alıyorlar.

‘SOSYAL MEDYA İSTİHBARİ BİR BULUŞ’

NSA şu anda ne tür teknolojiler kullanıyor? Nasıl istihbarat topluyor?
NSA, şu anda muazzam boyutlarda veri depolama ve sınıflandırma kapasitesine sahip. Simultane biçimde milyonlarca kişiyi izleyebilecek teknik kapasiteye sahip. NSA, ilk yüz tanıma teknolojisine kaynaklık eden optik transistör sistemini geliştirmiş bir teşkilat. NSA’de politika, ekonomi, enerji, askeriye ve istihbarat gibi alanlarda çalışan eğitimli personel var. Mesela NSA’nın enerji masası ile bu kuruluşun İngiltere’deki muadili GCHQ’nun, OPEC’in Viyana’daki merkezini dinlediği ortaya çıktı. NSA’nın en önemli özelliklerinden biri teknolojide AR-GE çalışmalarına çok önem veren bir kuruluş olması. Geleceğin istihbarat teknolojisi de burada AR-GE çalışmaları kapsamında belirleniyor. Bu bağlamda akademi ile de irtibatlı çalışıyorlar. Harvard Üniversitesi gibi önemli üniversitelerden parlak gençleri kadrolarına dâhil ediyorlar. Ayrıca Google, Facebook, Twitter, Youtube gibi ABD’ye büyük istihbarat sağlayan büyük buluşlarda NSA’nın de katkısının olduğunu düşünüyorum ben. Bu fikirlerin geliştirilmesinde, yaygınlaşmasında kesinlikle etkileri var. Bir kişinin tek başına ortaya attığı dâhiyane buluştan ibaret değil bunlar. Sosyal medya istihbari bir buluş. En azından buluştan sonra daha büyük bir aklın destek verdiği büyük istihbarat operasyonları bunlar.

‘NSA, CIA’DEN GÜÇLÜ BİR TEŞKİLAT’

NSA’nın AR-GE çalışmaları kapsamında neler yapılıyor peki? Geleceğin teknolojileri üzerine ne tür araştırmalar var?
NSA, AR-GE çalışmaları kapsamında yeni nesil istihbarat teknolojileri üzerine çalışıyor. Bu alanda da büyük ilerleme kaydetmiş durumda. NSA’nın hali hazırda Hollywood filmlerinde resmedilen teknolojilerin bir kısmının kullanıldığını biliyoruz. Mesela Devlet Düşmanı, NSA’nın nasıl çalıştığını iyi anlatan bir filmdi. 1998 yapımı o filmde gelecekteki teknoloji anlatılıyordu. Şimdi bu teknolojiyi fazlasıyla kullanıyorlar. Devlet Düşmanı bu açıdan iyi bir örnektir. Yönetmen Tony Scott’ın (Geçtiğimiz yıl intihar etti) bu filmi yaparken NSA ve CIA’den bilgi/danışmanlık aldığı muhakkak. O filmde NSA, en güçlü teşkilat olarak gösterilmişti, ki bu doğrudur.

NSA’nın AR-GE çalışmaları kapsamında bütün iletişimi tarayan yapay zekâ sistemleri üzerine çalıştıklarını biliyorum. EMS denilen elektromanyetik spektrum teknolojileri üzerine çalışıyorlar. Buna radyasyon istihbaratı da deniliyor. Beyin simülasyonu da üzerinde çalışılan alanlardan biri. AR-GE çalışmaları kapsamında insan fizyolojisi de yakından inceleniyor. Ve ‘mind control’ denilen beyin kontrolü ile ilgili de deneyler yapılıyor.

İSTİHBARATTA ‘ARTIFICIAL INTELLİGENCE’ DÖNEMİ

İstihbaratta ‘Artificial Intelligence’ dönemine girdiğimiz söylenebilir. Intelligence hem zekâ, hem de istihbarat anlamına geldiği için ‘Artificial Intelligence’ kavramı, geleceğin istihbarat teknolojisini iyi anlatıyor.

NSA, zaten kurulduğu günden beri dünyanın en ileri teknolojileri kullanan bir kuruluş. Şimdi de ileri istihbarat teknolojileri üzerine çalışıyorlar. İstihbaratta insanın yaptığı her şeyi (Haber toplama, analiz etme, operasyon planı yapma ve hatta operasyonu gerçekleştirme) yapabilecek yazılım sistemleri üzerine henüz deney aşamasında da olsa çalışmalar var. Gelecekte istihbarat raporu yazan, olası riskleri hesaplayarak operasyon planı hazırlayan, senaryo üreten bilgisayar yazılımları kullanılmaya başlanırsa şaşırmayalım. Bu yazılımları ‘istihbarat robotları’ olarak görebiliriz. Telefon dinlemelerinin tapelerini analiz eden, özgün raporlar hazırlayan yazılım sistemlerinden, yani kendi başına bütün istihbarat fonksiyonlarını yerine getiren robotlardan söz ediyorum. Bu yazılımlar, sahada ‘case officer’ denilen saha operasyon şefinin fonksiyonlarını üstlenen sistemlerle merkezden operasyonu yönlendiren/yöneten ‘desk officer’ın fonksiyonlarını üstlenecek yazılımlar. Bir başka deyişle suikast operasyonu da dâhil operasyon senaryosu yazacak, bütün riskleri olasılık teorisine göre hesaplayıp uygulamaya koyacak nanoteknolojik yazılımlar bunlar.

Bu teknolojiler geliştikçe HUMINT denilen ‘Human Intelligence’, yani insana dayalı istihbarata olan ihtiyacın azalacağını düşünüyorum. Geleceğin istihbarat teknolojisi yazılımsal ve siber düzeyde olacak. Türkiye de bu AR-GE çalışmalarına yoğunlaşmalı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) içinde de teknolojik gelişmeleri takip eden üniteler var. Teknolojiye ilişkin AR-GE çalışmalarının önümüzdeki dönemde daha da ağırlık kazanacağını düşünüyorum.

0/5 (0 Reviews)