SON TV

Yanlış iğne ölüme sebep oldu

Çocuk Nürolojisi uzmanı Prof. Dr. Keskin: 'Vefatı nedeniyle büyük üzüntü duyduğum çocuğun vefatına neden olabilecek hiçbir tıbbi müdahalede bulunulmadı' söyledi

Yanlış iğne ölüme sebep oldu

Çocuk Nörolojisi uzmanı Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, Yiğit Cem Kaba’nın “aşırı dozda narkoz ve yanlış iğne sonucu öldüğü” iddiasına ilişkin, vefatından büyük üzüntü duyduğu çocuğun ölümüne neden olabilecek hiçbir tıbbi müdahalede bulunulmadığını belirtti.

Keskin, yaptığı yazılı açıklamada, 3,5 yaşındaki Yiğit Cem Kaba’nın 9 Kasım’da muayene için kendilerine getirildiğini aktararak, çocuğa beynin elektriksel etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan EEG tetkikinin 15 yıllık tecrübeye sahip ve sertifikalı teknisyen tarafından yapıldığını bildirdi.

Söz konusu tetkikin zararsız olduğunu vurgulayan Keskin, açıklamasında şunları kaydetti:

“Tetkik EEG’ye özel bir uyku ilacı ile yapılır. Bu uyku ilacı da yaklaşık 120 yıldır yeni doğan bebeklerde dahi kullanılan zararsız bir ilaçtır. Kullanılmadan önce bir tetkik gerekmez. Anestezi değildir. İlacın dozu kilo başına 50 mg olarak ayarlanır. Ağızdan ya da makattan verilir. Ofisimizde bu dozun da altında bir uygulama söz konusudur. Üstelik, çocuğun uyumaması halinde tekrarlanmak üzere doz üçe bölünür. İlk üçte biri ile uyku yarım saatte gerçekleşmez ise ikinci üçte bir doz verilir. Uykunun gerçekleşmemesi halinde son üçte bir doz makattan verilir.”

Keskin, ailenin uygulama konusunda EEG teknisyeni ve kendisi tarafından bilgilendirildiğini belirterek, “Merkezimizdeki tüm uygulamalar çözünürlüğü yüksek kameralarla takip edilir. Çocuk sağlıklı bir şekilde ailesi ile birlikte ofisimizden ayrılmıştır. Çocuğun vefat ettiği bilgisi ise gece yarısı tarafımıza ulaşmıştır. Haberi alır almaz ailenin acısını paylaşmak amacıyla evine gittim. Vefatı nedeniyle büyük üzüntü duyduğum çocuğun vefatına neden olabilecek hiçbir tıbbi müdahalede bulunulmadı. Çocuk tarafımdan sadece muayene edildi ve teşhis amacıyla EEG istendi. Bu konuda benimle kurulan yegane ilişki, EEG’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğum şirkette çekilmiş olmasıdır” ifadelerini kullandı.

EEG için verilen uyku ilacının dozunun normalin altında olduğuna vurgu yapan Keskin, şunları kaydetti:

“Yüksek olsa her nöroloğun kolayca anlayabileceği biçimde hızlı aktivite içerirdi. EEG çekiminde kesinlikle narkoz verilmez, iğne de yapılmaz. Bu çocuğa da iğne yapılmadığı ve narkoz verilmediği ofisimize girdiği andan itibaren izlenen kamera kayıtları ile de sabittir. Konuyla ilgili kamera kayıtları dahil tüm deliller, belge ve bulgular Sağlık Bakanlığı ve savcılığa tarafımızdan teslim edilmiştir. Vefat nedeni Adli Tıp Kurumu’nca hazırlanacak rapordan sonra anlaşılacaktır.”

Keskin, savcılık soruşturmasının devam ettiğine işaret ederek, “gerçek dışı” yayınlara itibar edilmemesi gerektiğini aktardı.

3.5 yaşındaki çocuğa 3 doz narkoz vererek ölümüne yol açtığı ileri sürülen Keskin, şikayet etmemeleri için ailenin Şirinevler’deki evine giderek yalvardı.

Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin’in özel kliniğine muayene için götürülen 3,5 yaşındaki Kaba’nın, daha sonra “aşırı dozda narkoz ve yanlış iğne sonucu” öldüğü iddialarına ilişkin bir televizyonda yayımlanan haber üzerine, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun talimatıyla Denetim Hizmetleri Başkanlığınca soruşturma başlatılmıştı.

ETİKETLER: