SON TV

Paralel istihbarat skandalı!

Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’na ait milyon dolarlık dinleme cihazının kaybolmasının ayrıntılarına ulaşıldı

Paralel istihbarat skandalı!

İstihbarat Daire Başkanlığı’na ait milyon dolarlık dinleme cihazının kaybolmasının ayrıntılarına ulaşıldı. Kayboluşuyla ilgili ‘imha tutanağı’ düzenlenen cihazın, paralel istihbarat tarafından kullanıldığı düşünülüyor.

Soner Arıkanoğlu’nun haberine göre, dinleme cihazının kaybolmasına ilişkin ayrıntılar netleşiyor… ‘Kopya’ baz istasyonu olarak kullanılan cihaz için ‘imha tutanağı’ düzenlendiği belirlendi. Tutanakta, cihazın bozuk olduğu için imha edildiği bilgisine yer aldı. İstihbarat Dairesi’nde görevli iki polis memurunun imzasını taşıyan raporda, cihazın bozuk olduğu için imha edildiği bilgisi veriliyor. Müfettişler, kayıp dinleme cihazıyla ilgili önemli bilgi ve belgelere ulaştı.

İSTİHBARATÇILAR İFADE VERDİ

Soruşturma kapsamında, tutanakta imzası olan istihbaratçıların ifadelerine başvuruldu. İmza sahibi istihbaratçılar, cihazın bozuk olduğu ve o dönemdeki amirlerinin talimatlarıyla cihazı imha edip tutanak düzenledikleri doğrultusunda ifade verdi. Müfettişlerin, imha tutanağı düzenleyen iki istihbaratçının o dönemdeki amirlerini de soruşturmaya dahil ettikleri ve önümüzdeki günlerde ifadelerine başvuracakları öğrenildi.

‘KOPYA BAZ’ OLARAK KULLANILIYOR

Teknoloji harikası kayıp dinleme cihazı, kopya baz istasyonu olarak kullanıyor. Cihaz, telefonu dinlenilecek kişinin kullandığı baz istasyonunun bulunduğu bölgeye götürülüyor. Baz istasyonunu kısmen devre dışı bırakan cihaz, dinlenilecek telefonların sinyallerini çekiyor. Böylece seyyar bazın aracılık yaptığı görüşmeler dinlenip ve kayıt altına alınabiliyor. Cihazla aynı anda 20 cep telefonu dinlenebiliyor. Kayıp cihazın, İstihbarat Dairesi dışında oluşturulduğu sanılan ‘paralel istihbarat’ tarafından yasadışı dinlemelerde kullanıldığı da iddialar arasında.

0/5 (0 Reviews)