SON TV

Çiller’den Kılıç’ın iddialarına yanıt

Tansu Çiller'den MGK Genel Sekreteri Emekli Orgeneral İlhan Kılıç'ın iddialarına yanıt.

Çiller’den Kılıç’ın iddialarına yanıt

Eski Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Tansu Çiller, 28 Şubat Davasına ilişkin olarak, dönemin MGK Genel Sekreteri Emekli Orgeneral İlhan Kılıç’ın iddialarına yanıt verdi.

Çiller adına Avukatı Seçil Genca Oral tarafından yapılan yazılı açıklamada Kılıç’ın “28 Şubat kararlarının dönemin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a dönemin Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Tansu Çiller tarafından imzalatıldığına” ilişkin beyanları üzerine açıklama yapıldığı belirtildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, MGK toplantısının ertesinde Erbakan ile Çiller arasındaki değerlendirmenin sunumunun yapıldığı anımsatılan açıklamada Çiller’in sunumu şöyle özetlendi:

“Dönemin Başbakan’ı Erbakan ile görüştüm ve MGK kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu, bu kararların, Bakanlar Kurulu’nda ve Meclis’te görüşülerek uygun bulunacak olanların uygulanabileceğini (Ki bunlar uygulamaya konulmamıştır) ancak asıl tercihimin Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarını emekliye sevk etmemiz olduğunu söyledim. Rahmetli Başbakanın, ‘Komutanların emekli edilmesine ilişkin kararnameyi Cumhurbaşkanı imzalamaz ve yıpranırız’ demesi üzerine ‘O zaman biz de erken seçime gideriz’ demiştim. Sayın Başbakan bu teklifi, “Meclis’ten erken seçim kararı çıkaramayız, partilerimiz hakkında kapatma davası açarlar (22 Mayıs 1997’de Refah Partisi hakkında kapatma davası açıldı) ve toplumda gerilim artar” diye kabul etmedi.”

Açıklamada, Erbakan’ın kararları imzaladığı belirtildi.