SON TV

THY skandalı ortaya çıkardı!

Somali'nin ilk kadın bakanı Adem vizesiz bindirmek istediği kadın yolcunun ardından şok edici gerçekleri ortaya çıkardı.

THY skandalı ortaya çıkardı!

Somalili bakan THY uçağına vizesi şekilde bindirmek istediği kadın yolcu ile geçmişte yaptığı şok edici gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Olay üstüne olay çıkaran bakan bakın neden bu yola başvurmuş…

Somali’nin ilk kadın bakanı olan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Fevziye Yusuf Adem, İstanbul aktarmalı Belçika THY uçağına bir Somalili kadını vizesiz bindirmek isteyince bakanla ilgili şok edici gerçekler ortaya çıktı.

Vatan’dan Uğur Koçbaş’ın haberine göre; Türkiye’nin yardımlarıyla yeniden ayağa kalkmaya çalışan Somali’de Başbakan Hasan Şeyh Mahmud, bu ayın başında ülke tarihinde ilk kez kadın bakanların da yer aldığı yeni hükümetin kurulduğunu ilan etmiş, bu ülkeyi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da kadın meslektaşı Fevziye Yusuf Adem ile biraraya gelmişti.

Kadın bakanla ilgili Somali gazetesi Suna Times’ta çok ciddi bir iddia manşetten verildi. Buna göre önceki gün İstanbul aktarmalı Mogadişu-Brüksel seferini yapan Türk Hava Yolları uçağına binmek üzere Mogadişu Havalimanı’na gelen Adem, beraberindeki heyetle uçağa binmek isterken THY görevlileri ekipte bakanlık sekreteri olarak tanıtılan genç kızın Schengen vizesine sahip olmadığını fark etti. Bunun üzerine Somalili bakana Farhiya Abdi Qaybdiid adlı kızı uçağa alamayacakları belirtildi.

TEHDİT ETTİ

Sinirlenen bakan, THY görevlilerine, ‘Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz? Ben Başbakan yardımcısıyım. Ya sekreterim de bu uçağa biner ya da bir daha THY uçaklarının ülkemize gelişine izin vermem’ diye tehditte bulundu.

Krizi aşmak için uçuşu 2 saat erteleyen THY yetkilileri sonunda pes ederek uçağın vizesiz yolcuyla havalanmasına izin verdi. Ancak Brüksel’e iner inmez, vizesiz yolcu pasaport kontrolünde gözaltına alındı.

Somalili bakan bu kez de Brüksel’de olay çıkardı ancak yetkililer ülkeye girişine izin vermedi. Somali gazetesi Suna Times’ın konuştuğu kaynaklar olayın açığa çıkmasının ardından ortaya şok edici bir iddia attı.

ŞOK EDİCİ GERÇEK

Buna göre bakanın Kanada’ya gerçekleştirdiği bir önceki seyahatinde de benzer bir olay yaşandı ve yanında götürdüğü iki Somalili, ülkeye iner inmez sığınma başvurusunda bulundu. Bir başka Somali gazetesi Waagacusub’un iddiasına göre bu kişilerden biri daha sonra kadın bakana Kanada’ya götürülmesi karşılığında 20 bin dolar ödediğini itiraf etti.

İNSAN KAÇIRMA FAALİYETİ

Somali basını bakanın her yurtdışı gezisini ‘para karşılığı insan kaçırma faaliyetine alet ettiğini’ ileri sürdü. Aynı bakanla ilgili geçen hafta da Somali Dışişleri Bakanlığı’nın para karşılığı büyükelçilik koltuğu sattığına yönelik iddialar gündeme gelmişti.

“TÜRK HÜKÜMETİ BU SKANDALI DUYUNCA NE TEPKİ VERECEK?”

Vizesiz yolcunun ülkedeki milis komutanlarından birinin kızı olduğu ortaya çıktı. İnternet sitesindeki logosunda Başbakan Erdoğan’ın fotoğrafına yer veren Somali Suna Times gazetesi, ‘Türk hükümeti THY uçağının 2 saat bekletildiğini ve Somalili bakanın vizesiz bir yolcuyu zorla uçağa aldırdığını öğrenince ne yapacak?’ diye sordu.