SON TV

Kadın ve erkeğin farkı beyninde gizli

Kadın ve erkek farkında bilim adamları yepyeni bir şey keşfetti.

Kadın ve erkeğin farkı beyninde gizli

Yüzyıllardır araştırılan ve birçok sonuca varılan kadın ve erkek arasındaki biyolojik farklara bir yenisi daha eklendi.

Fiziksel ve biyolojik olarak birbirlerinin tamamen zıttı olan kadın ve erkek yine aynı şekilde farklı da düşünüyor.

Erkek ve kadının beynindeki sinir bağlantıları bile farklı şekilde gelişiyor.

Bilim insanları bu farklılığın, kadın ve erkeğin neden belli alanlarda farklı düşündüğünü açıklayabileceğini söylüyor.

ABD Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yayımlanan yeni bir araştırma, tipik bir erkek beynindeki sinir bağlantılarının, beynin aynı lobundaki ön ve arka tarafları arasında kurulduğunu, tipik bir kadın beyninde ise sinir bağlantılarının daha ziyade sağ ve sol loblar arasında, bir taraftan diğer tarafa doğru dizildiğini gösteriyor. Araştırmaya göre, beyindeki sinirlerin bağlarındaki fiziksel farklar, erkeklerde yüzde çıkan tüyler, kadınlar da ise göğüslerin büyümesi olarak görülen ikincil cinsiyet karakteristiklerin oluştuğu ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. BBC Türkçe internet sitesinde yer alan habere göre bilim insanları, iki cinsiyetin beyinlerindeki fiziksel farkların, erkeklerin, haritada yön bulmak ve kas kontrolü gibi konumsal alanlarda neden kadınlardan daha iyi olduğunu, kadınların ise neden hafıza ve önsezi gibi sözel alanlarda erkeklerden daha iyi olduğunu anlama konusunda önemli bir rol oynayacağını söylüyor.

SİNİRLERE DAYALI TEMEL

Yaşları 8 ila 22 arasında değişen, 521’i kadın, 428’i erkek toplam 949 kişi üzerinde yapılan araştırma, daha önce “psikolojik deneylerle” açıklanabilen, kadın ve erkekler arasındaki zihinsel farkların ilk defa fiziksel özelliklerdeki değişikliklerle açıklanabilmesini sağlıyor.

İngiliz Independent gazetesinin görüşlerine yer verdiği Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi Psikoloji Profesörü Ragini Verma, “Bu haritalar bize, insan beynindeki kesin ve tamamlayıcı mimari farkları gösteriyor bu da erkeklerin ve kadınların neden bazı alanlarda birbirlerinden daha üstün olduklarını anlamak için sinirlere dayalı bir temel sunuyor” yorumunu yapıyor.

KADINLARIN SEZİLERİ ERKEKLERDEN ÜSTÜN

Verma, beyinlerdeki bağlantıların kadın ve erkeklerde farklı olduğu sonucuna vardıklarını ve “fonksiyonel deneylerin, kadın ve erkeklerin bazı görevleri yerine getirirken beyinlerinin değişik bölümlerini kullandıklarını gösterdiğini” söylüyor. Araştırmacı Verma, kadınlardaki sinirlerin, “mantıksal düşünce” alanı olarak bilinen beynin sol tarafı ile “önsezi” alanı olarak bilinen sağ tarafı arasında dizilmiş olmasının, “kadınların sezilerinin” neden erkeklerden daha güçlü olduğunu açıkladığını belirtiyor.

Kadın ve erkekler arasındaki farklar daha önce psikolojik deneylerle de ortaya konmuştu. Erkeklerin “harita okumak gibi motor becerileri” ve konumlandırmayla bağlantılı yeteneklerinin kadınlardan daha gelişmiş olduğu, buna mukabil kadınların da “kelime veya yüz hatırlamak”, empati yeteneği ğerektiren sosyal idrak testleri ile “duygusal zeka” testlerinde erkeklerden daha başarılı olduğu saptanmıştı. Araştırmanın yazarlarından, Pennsylvania Üniversitesi’nden Rubin Gur beyin haritalarının, kadın ve erkeklerin düşünce yapısındaki farkları anlamanın yanı sıra, “çoğunlukla cinsiyet bağlantılı ruh hastalıklarının nedenlerinin anlaşılmasına” yardım edeceğini söyledi.

KADINLAR BU KONUDA DAHA BAŞARILI

Kadınların sinir bağlantıları beyinlerinin iki yarısında, sağ ve sol tarafları bağlayacak şekilde dizildiği için hafıza ve önsezi gibi sözel alanlarda daha başarılı.

ERKEKLERE BU KONUDA KARIŞMAYIN!

Erkeklerin beyinlerindeki sinir bağlantıları aynı lobda, ön ve arka taraf arasında dizildiği için haritada yön bulmak ve kas kontrolü gibi konumsal alanlarda öne çıkıyor.