SON TV

Batman’da ANKA düştü

Yerli üretim olarak yapılan ANKA, Batman'da inişe geçtiği sırada düşerek alev topuna düştü.

Batman’da ANKA düştü

Amerikan malı İHA’lara alternatif olarak geliştirilen ANKA’lardan biri daha düştü. Batman’da inişe geçtiği sırada kendi çevresi etrafında dönmeye başlayan ANKA, hızla yere çakıldı ve alev aldı.

Yerli üretim insansız hava aracı ANKA, komutanlığa inişe geçtiği sırada, havalimanına 2 kilometre mesafede bulunan Çay Mahallesi’ndeki boş bir araziye düştü. Araçta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’den yapılan açıklamada, ANKA’nın test ve değerlendirme uçuşlarının Batman’da sürdürüldüğü, test uçuşunda kaza-kırım yaşandığı, olaya ilişkin teknik incelemelerin sürdüğü kaydedildi.

BİR ANKA DA 27 EYLÜL’DE DÜŞMÜŞTÜ

Öte yandan, yaklaşık bir buçuk yıl süren geliştirmeler sonunda üretilen ANKA, 100 dolayında test uçuşu yaptıktan sonra düşmüştü.

TUSAŞ’tan yapılan açıklamada şunlar belirtilmişti:

’27 Eylül 2012 tarihinde icra edilen test uçuşu esnasında meydana gelen teknik bir sorun nedeniyle bir prototip hava aracı ile kırım yaşanmıştır. Arıza tespitine ilişkin çalışmalar devam etmekte olup, kabul test faaliyetlerine diğer hava araçları ile devam edilecektir.”