SON TV

İspanyol Inditex Türkiye’yi terkediyor

İspanyol Inditex'in büyük umutlarla 2008 yılında yarattığı Uterqüe markası Türkiye'de tutunamadı.

İspanyol Inditex Türkiye’yi terkediyor

‘Demokratikleşmiş lüks’ vurgusuna sahip marka, 2010 yılında girdiği Türkiye pazarında sadece iki mağaza (Akmerkez ve Nişantaşı) açabildi ve yoğun rekabete 3 yıl dayanabildi.

YOĞUN REKABET ORTAMI

Toplam 18 ülkede 90 civarında mağazası olan Uterqüe’nün yüzü Mısır ve Türkiye’de gülmedi. Her iki ülkede de sadece iki mağaza açabilmişti. Türkiye giyem perakendesinde, hem global oyuncuların hem de lokal markaların kıyasıya yarıştığı, zor ve kendine özgü bir pazar olarak kabul ediliyor.

Türkiye’deki yoğun rekabet ortamına Zara, Bershka, Pull and Bear, Stradivarius, Massimo Dutti, Oysho markalarıyla uyum sağlayan, hatta çoğu zaman rekabeti kızıştırmakla eleştirilen Inditex, ulaşılabilir lüksü temsil eden Uterqüe ile başarılı sonuç elde edemedi.

RUSYA VE MEKSİKA’YA YETİŞEMEDİ

Uterqüe markası yola çıktığında hedefine Meksika, Rusya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri koydu. Uterqüe CEO’su Costas Antimissaris, Türkiye ve Rusya operasyonlarını eş zamanlı başlatmış ve Türkiye’den de, Rusya ve Meksika’nın performansını beklediğini söylemişti. Ancak Rusya’da 8, Meksika’da 9 mağazaya ulaşmasına rağmen, Türkiye’de ilerleme sağlayamadı. CEO Costas Antimissaris, “İstanbul çok büyük şehir. Daha fazla mağazayı kaldırır. Ama daha hızlı büyümek adına standardımızı düşürmeyiz” demişti.

Bir tek kendi ülkesinde güçlü

Temmuz 2008’de İspanya’da eş zamanlı 5 mağaza açarak iddalı bir giriş yapan Uterqüe, bugün anavatanında 35 mağazaya ulaştı. Peşinden Meksika, Rusya ve Portekiz en büyük pazarı olarak görünüyor. Bunların dışındaki Arupa, Ortadoğu ve Latin Amerika ülkelerinin her birinde en fazla 2-3 mağaza açabildi. ABD pazarına henüz giremedi. Inditdex, 14 milyar Euro cirosuyla dünyanın en büyük perakendecilerinden biri.