SON TV

Juventus’un İstanbul Talihsizliği

Şampiyonlar Liginde bu sene aldığı sonuçlarla hayal kırıklığı yaşatan Galatasaray, her şeye rağmen üst tur umudunu son maça kadar taşımayı başarmıştı.

Gruptaki son maç, rakip İtalyan devi Juventus, yer İstanbul Ali Sami Yen Spor Kompleksi, üstelik Juventus, İstanbul’a geçmiş yıllarda yapmış olduğu gibi, mazeret uydurmadan, sorunsuz bir şekilde gelmiş. Maça çıkmaya hazır demeyeceğim çünkü maçta başlamış, hatta 32 dakikada oynanmış ama İstanbul’da oynanan ya da oynanacak olan Juventus maçlarında olduğu gibi saha dışı etkenler yine etkisini gösterdi.

98’de olduğu gibi terörist başı yakalanmadı ya da 2003’te ki gibi Sinagoglarda bomba patlamadı ki o zaman Juventus İstanbul’a gelmekten korkmuş 25 Kasım 2003’te oynanması gereken maç 2 Aralık 2003’te Westfallen’de oynanmıştı. Bu sefer ki de havanın azizliği oldu. İstanbul’u etkisi altına alan soğuk hava dalgası yanına kar bulutlarını da alarak müsabakanın oynanacağı alana geldi ve sahayı beyaza bürüdü. Televizyondan bakıldığında, maçın oynanmasında sıkıntı yok gibi gözükmesine rağmen Portekizli hakem Pedro Proença maçı ertesi güne erteledi.

Genel olarak bakınca bu tür hava muhalefetleri yaşanması bulunduğumuz mevsim itibariyle gayet normal. Benim asıl dikkatimi çeken Juventus’un İstanbul deplasmanlarında her zaman sorun yaşaması oldu. Öyle ki bu sorunlar yüzünden, İstanbul hep talihsiz bir yer olarak hatırlanacak gibi Juventus adına. Ancak Juventus’un şansızlığı bununla da sınırlı değil. Şampiyonlar Liginde, daha önce hava durumu sebebiyle maçın ertelenmesi yine bir Juventus maçını aklıma getirdi. 2001/2002 sezonunda İkinci tur gruplarının ilk maçında Juventus sahasında o sezonun finalisti olacak olan Bayer Leverkusen’le oynayacaktı ancak stadyum ve çevresinde oluşan yoğun sis nedeniyle müsabaka bir türlü başlayamamış, bir hafta sonrasına ertelenen maç o günde oynamamış ve sekizinci gün olan 29 Kasım 2001’de saat 16:00’da (TSİ) oynanabilmişti. O gün oynanan maçı Juventus 4-0 kazanmasına rağmen grubunda sonuncu olmuş ve turnuvaya veda etmişti. İstanbul ve hava durumu, ayrı ayrı talihsizlik olurken, ikisinin birleşmesi elbette bir sıkıntı yaratacaktı Juventus için. Oyuna devam edip, her iki takım için de gereksiz sakatlıklar yaşanacağına, ertelenmesi, sağlıklı bir futbolun gereği olarak için yerinde bir karardır.

Oynandığı kadarıyla maçtan bahsedelim, Galatasaray daha istekli başladı. Yavaş yavaş kaleyede yükleniyordu. Kornerler, ayağa paslaşmalarla etkili olmaya çalıştılar. Selçuk’un etkili olabileceği yerden serbest vuruşta kazanıldı ancak kaleyi tutturamadılar. Sonrasında kar yağışıyla birlikte, hakem kararıyla oyun ertelendi şimdi yarını bekliyoruz.

Gruptaki diğer maçta Real Madrid, Kopehang’ı 2-0 yenerek Galatasarayın grubu en azından üçüncü sırada bitirmesini garantiledi.

Gecenin sürprizi D grubunda, Manchester City’ den geldi. Münih’te 2-0 geriye düştüğü maçı 3-2 kazanan City, liderliği alamasa da gelecek için güzel mesajlar vermiş oldu.

Manchester’ın kırmızıları ise A grubunda Shaktar’ı 1-0 yendi. Bu sonuçla Sociedad’ı 1-0 yenen Leverkusen’le birlikte ikinci tura çıkmış oldular.

C grubunda Benfica daha önce üst turu garantileyen PSG’yi 2-1 yenmesine rağmen Olympiakos’un Anderlecht’i 3-1 yenmesiyle gruptan çıkamadı.

Son yapılan açıklamalar Galatasaray-Juventus maçının yarın 15:00’te oynanacağı yönünde. Galatasaray’a başarılar diliyorum. Kötü bir şekilde götürdüğü sezona merhem olması bakımından Şampiyonlar Ligi’nde üst tura çıkmak takıma moral getirecektir. Başarılar Galatasaray.