SON TV

Ünlü futbolcu gay olduğunu açıkladı

Alman futbolcu Thomas Hitzlsperger eşcinsel olduğunu açıkladı!

Ünlü futbolcu gay olduğunu açıkladı
  • Spor
  • 08 Ocak 2014 14:40

Alman Die Zeit gazetesine verdiği röportajla gay olduğunu kamuoyuna duyuran Hitzlsperger, bu açıklamayı yapmaktaki amacının “profesyonel spor dünyasındaki eşcinsellik tartışmasını bir adım ileriye taşımak” olduğunu belirtti.

EŞCİNSEL OLMAK BÜYÜK MESELE DEĞİL

Eylül 2013’te emekli olduğunu açıklayan Hitzlsperger, “Eşcinsel olduğunun farkına varmak uzun ve zorlu bir süreçti. Bir erkekle birlikte yaşamayı tercih ettiğimi ancak birkaç yıl önce fark edebildim. İngiltere’de, İtalya’da ve
Almanya’da eşcinsel olmak büyük bir mesele değil; en azından soyunma odasında” dedi.

Ünlü futbolcu, “Kim olduğumdan hiçbir zaman utanmadım ama 20 genç adamla bir masanın çevresinde oturup geylerle ilgili şakalarını dinlemek her zaman çok kolay olmuyordu. Şakalar komik olduğu ve aşağılayıcı olmadığı sürece konuşmalarına izin verebiliyorsunuz. Gey olmak futbolda ‘gözardı edilen’ bir konu, ‘soyunma odasında da önemli bir konu’ değil. Savaşçı ruh, tutku ve kazanma mantığı kendi içinde bağlantılı şeyler; ‘Eşcinseller yumuşak olur’ klişesine uymuyor” diye konuştu.

Hitzlsperger 52 kez Alman Milli Takımı formasını giymiş, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonasu’nda ter dökmüş, Stuttgart’la Almanya ligi şampiyonluğuna ulaşmıştı. Hitzlsperger İtalya liginde Lazio’da da oynamıştı.

Geçtiğimiz yıl Leeds United’ın eski oyuncusu Robbie Rogers gey olduğunu, geçen ay da İngiliz dalış sporcusu Tom Daley ise biseksüel olduğunu açıklamıştı.

ETİKETLER: