SON TV

Türk Kızılay’ı isim değişikliği ile ilgili konuştu

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar basın yer alan isim değişikliği ile ilgili konuştu.

Türk Kızılay’ı isim değişikliği ile ilgili konuştu

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar basın yer alan isim değişikliği ile ilgili konuştu.

LOGOSU AYNI

Akar, derneğin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türk Kızılayının ürünü maden suyunun şişe ve etiketinde yapılan değişikliğe, kamuoyundan gelen tepki üzerine açıklık getirmek istediklerini söyledi. Kızılay Maden Suyu markasına dönüşleriyle ilgili spekülasyonlarla son vermek istediklerini anlatan Akar, tüzüklerinde yazan resmi isimlerinin “Türkiye Kızılayı Derneği”, uluslararası planda çağrılma isimlerinin ise “Türk Kızılayı” olduğunu bildirdi. Logolarında, isimlerinde ve kurumsal kimliklerinde en ufak değişiklik olmadığına işaret eden Akar, Türk Kızılayı logosu altında hizmet etmekten ve dünyanın en büyük iyilik kuruluşu olmaktan büyük gurur duyduklarını belirtti.

Maden suyunun isminde yaptıkları değişikliğin kurumsal, siyasi bir izahı olmadığını anlatan Akar, şöyle devam etti: “Yapılan değişiklik, 1926’da Ulu Önder Atatürk tarafından o zamanki adıyla Türkiye Kızılay Cemiyetine hediye edilen, Afyonkarahisar’daki maden suyu işletmelerinde üretilen Kızılay Maden Suyu markasıyla alakalıdır. 1926’dan 2004’e kadar maden suyumuzun markası, bu isimle süregelmiştir. Dolayısıyla Türk halkı tarafından bu ürünümüzün Kızılay Maden Suyu olarak çağrılması adet haline gelmiştir ve adeta sektör ürünüyle bağdaşmıştır. Bugün bir markete, bakkala giden birisi Kızılay Maden Suyu istemektedir. Yaptığımız şey, malumun ilanıdır.”

SATIŞLA ALAKALI

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, gazetecilerin sorusu üzerine, “Bizi üzen, Türk kelimesiyle alakalı spekülasyona alet edilmemiz” diye konuştu. “Neden eskiye dönüldüğüne” ilişkin soruyu da yanıtlayan Akar, şunları kaydetti: “Eskiye dönmemizin nedeni satışla alakalıdır. Çalıştığımız ajansların yaptığı müşteri algısı ölçümlerinde, Kızılay Maden Suyu isminin daha çok akıllarda kaldığı anlaşıldı. İlerleyen zamanda reklamımızda ‘İyilik için Kızılay için’ diyeceğiz. Bizim ürünümüzün geliri iyiliğe gidiyor ama neticede ticari rekabet var, bu piyasanın lideriyiz. Diğer ticari firmaların kullandığı enstrümanlarla, kendi markamızı onlara karşı müdafaa etmek zorundayız. Reklam da bunlardan birisi.