SON TV

H3N2 salgınının ilacı piyasada bulunmuyor

H3N2 virüsünün tedavisi için önem taşıyan antiviral ilaçları Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı fiyat politikası nedeniyle piyasada bulmak imkânsız hale geldi.

H3N2 salgınının ilacı piyasada bulunmuyor

H3N2 virüsünün tedavisi için önem taşıyan antiviral ilaçları Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı fiyat politikası nedeniyle piyasada bulmak imkânsız hale geldi. Uzmanlara göre ise piyasada olmayan ilaçların tedavi sürecini kısaltabilir.

İLAÇ EKSİKLİĞİNİN ETKİSİ VAR

Uzmanlar, etken maddesi ‘oseltamivir’ olan antiviral ilaçların piyasada bulunmamasından yakınıyor. Eczaneler de doktorların söylediği gibi ‘oseltamivir’ içeren ilaçların kendilerinde bulunmadığını belirtiyor. Türk Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör, “Gribin başlangıcında kullanılsa gribi daha hafif atlatmamızı sağlayacak olan ilaçların piyasada bulunmaması büyük sıkıntı yaratıyor” diyor.

İLAÇ OLSA TEDAVİ SÜRESİ KISALIR

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Münir Büke, hastaların antiviral ilaçlara ulaşamamasının hastalığın atlatılmasında ilaç eksikliğinin önemli bir rol oynadığını belirterek, “Gribin başlangıcında, yani ilk 36 saat içerisinde kullanılacak olan antiviral grip ilaçları da tedavi sürecinin kısaltılmasında önemli rol oynar” dedi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, piyasada olmayan ilaçlarla ilgili olarak şunları söylüyor: “Antiviral ilaçlar gripten korunmak için değil ama gribin başlangıcında alındığında grip tedavisindeki süreci kısaltıyor. İstirahat, ilaca bağılı kalmadan yapılacak en iyi tedavi yöntemi.”

İşte o ilaçlar
– Grip tedavisinde kullanılan Tamiflu ilacı
– Grip tedavisinde kullanılan Oseflu
– Grip tedavisinde kullanılan Enfluvir
– Kanser tedavisinde kullanılan

Tamoxifen ilacı
– Bağırsak kanseri tedavisinde kullanılan Salofalk ilacı
– Kanser tedavisinde kullanılan

Emthexate ilacı
– Parkinson tedavisinde kullanılan Madopar ilacı
– Tüp Bebek tedavisinde kullanılan Pregnyl ilacı

ETİKETLER: