SON TV

Paylaşılamayan kız kulesi

İş adamı Ahmet Hamoğlu ve kardeşi Aydın Hamoğlu arasında yaşanan mal paylaşımı sorunu Kız Kulesi’ni de vurdu.

Paylaşılamayan kız kulesi

İş adamı Ahmet Hamoğlu ve kardeşi Aydın Hamoğlu arasında yaşanan mal paylaşımı sorunu Kız Kulesi’ni de vurdu. İşadamı Ahmet Hamoğlu 1995 yılında Turizm Bakanlığı’ndan 49 yıllığına işletme hakkını aldığı Kız Kulesi’ni kardeşi Aydın Hamoğlu ile paylaşamadı. Bir zamanlar 750 milyon dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin 20 kişisi arasında yer alan işadamı Ahmet Hamoğlu ile kardeşi arasında yaşanan sorunlar Kız Kulesi’ne haciz işlemine kadar uzandı. Küçük kardeş Aydın Hamoğlu’nun ağabeyinin Kız Kulesi’nde kendi payına düşeni vermediği gerekçesiyle mahkemeden icra kararı çıkartarak, haciz işlemi başlattığı öğrenildi.

Star Gazetesi’nin haberine göre; iki kardeş arasındaki gerginlik 3 yıl önce başladı. 3 yıl önce ortak oldukları Hamoğlu Holding’te hisse paylaşımına giden iki kardeş Kız Kulesi’nin kimin tarafında kalacağı konusunda anlaşamadı. Ahmet Hamoğlu, Kız Kulesi’nin kendi hakkı olduğunu savununca olay yargıya taşındı. Küçük kardeş Aydın Hamoğlu ise Kız Kulesi’nde hak iddia ederek mahkemeye başvurdu. Mahkeme başvuruyu kabul ederek Aydın Hamoğlu’nun söz konusu mülkte hakkı olduğu kararı verdi. Aydın Hamoğlu bunun üzerine mahkemeden icra kararı çıkardı.

BORÇ YOK

Konuya yakın kaynak, STAR’a yaptığı açıklamada Kız Kulesi’nin iki kardeş tarafından paylaşılamadığını söyledi. Kız Kulesi ile ilgili herhangi bir banka borcu veya üçüncü sahışlara ait bir alacak bulunmadığını belirten kaynak, “İki kardeş Holding hisselerini bölüşürken Kız Kulesi konusunda anlaşamadılar. Star Gazetesi’nin haberine göre olay bundan ibaret, dava yargı sürecinde. Kız Kulesi’nin işletmesi başka bir şirkete ait, bununla ilgili bir alacak verecek konusu yok. Bugün itibariyle yaşanan tek sorun iki kardeşin mal paylaşımında yaşadığı sıkıntılar” diye konuştu.

2500 YILLIK HİKAYE

2500 yıllık geçmişi ile İstanbul’un en eski tarihi eserlerinden biri olan Kız Kulesi’nin hikâyesine göre Bizans imparatorunun bir kızı olur ve kâhinlerden biri kızının 18 yaşında bir yılan tarafından sokularak öleceğini söyler. Bu yorumdan etkilenen kral kızını korumak için denizin ortasına kule inşa eder. Ancak tüm tedbirlere rağmen kız 18 yaşında bir yılan tarafından zehirlenerek ölür.