SON TV

Bebeği küvezde unuttular, ölümden döndü!

3 günlük bebeğin küvezde uygunsuz koşullarda yaklaşık 4 saat boyunca unutulduğu ve donma tehlikesi geçirdiği öne sürüldü.

Bebeği küvezde unuttular, ölümden döndü!

Ümraniye’de, özel bir hastanede sarılık tedavisi gören 3 günlük bebeğin küvezde uygunsuz koşullarda yaklaşık 4 saat boyunca unutulduğu ve donma tehlikesi geçirdiği öne sürüldü. Işın tedavisi gören bebeğin gözlerinin kapatılmadığı iddia edildi. Hastane yönetimi ise, “Bazı personelimizin ‘hata’ denilebilecek ihmalleri olmuştur. Ancak bebeğin hayati tehlike atlattığı ve unutulduğu doğru değil.” açıklamasında bulundu.

İddialara göre aynı hastanede sezaryenle dünyaya gelen Bodur ailesinin Reyya isimli bebeği, sarılık tedavisi için küveze konulduktan sonra unutuldu. Fototerapi gören Reyya bebeğin gözleri zararlı ışıklardan korunmadığı gibi küvezin, nem, oksijen ve ısı açısından ayarlanmadığı belirtildi. Yaşananları cep telefonuyla görüntüleyen Bodur ailesi, hukuki süreç başlatmaya hazırlanıyor.

Mehmet ve Meryem Bodur çifti, uzun süre bekledikleri ilk bebeklerini dünyaya getirmek için 10 Ocak’ta Ümraniye’deki özel bir hastaneye müracaat etti. yattı. Sezaryen doğum yapan anne Meryem Bodur (35), daha sonra taburcu edildi. Dört gün sonra muayene için hastaneye giden Bodur ailesinin Reyya isimli bebeklerinin yeni doğan sarılığına yakalandığı anlaşıldı. Hastane görevlileri, hemen tedavi için harekete geçti. İddialara göre fototerapi için Reyya bebeğin küveze alınmasından sonra ihmaller zinciri yaşandı. Önce bebeğin gözlerine siyah bant ya da gözlük takılmadığı ve zararlı ışınlara maruz bırakıldığı anlaşıldı. Daha sonra küvezin ısı, nem ve oksijen açısından ayarlanmadığı, bebeğin soğukta donma tehlikesi geçirdiği öne sürüldü. Baba Mehmet Bodur’un durumu fark ederek hastane görevlilerine haber vermesiyle Reyya bebek apar topar yoğun bakım ünitesine alındı.

ANNE: BEBEĞİM MORARMIŞTI

Yaşananları cep telefonu görüntüleriyle belgelediklerini anlatan Meryem Bodur, bebeğinin küvezde adeta ölüme terk edildiğini ileri sürdü. Anne Bodur o anları şöyle anlattı: “Sarılık tedavisi için bebeğimi buz gibi bir odaya aldılar. Küvezde gözleri kapatılmadan yaklaşık 1.5 saat kaldı. Bebeğimin gözleri zararlı ışınlara maruz kaldı. Bir durumun farkına varınca gözlerini kapattılar. Küvezin ısı, nem ve oksijen açısından digital göstergelerinin ayarlanması gerekiyormuş. Yaklaşık 4 saat sonra eşim durumu fark etti. Bebeğimiz havasız kalmış ve morarmaya başlamıştı. Soğuktan ve havasızlıktan çırpınıyordu. Biz fark etmeseydik bebeğimiz sabaha kadar böyle kalacaktı. Hemen apar topar yoğun bakıma aldılar. Çocuk ölseydi hesabını kim verecekti. Hemşireler bize hata yaptıklarını itiraf ettiler ve özür dilediler.”

TARTIŞMALAR KAMERADA

Bodur ailesi ile hastane görevlileri arasında yaşanan tartışmalar ise baba Mehmet Bodur tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Kamera kayıtlarına yansıyan görüntülerde hastane görevlileri ile aile arasında yaşanan tartışmalar dikkat çekiyor. Yapılan konuşmalarda hastane görevlilerinin hata yaptıklarını kabul ettikleri anlaşılıyor.

HASTANE: İHMAL VAR AMA…

Bu arada, iddialar üzerine açıklama yapan hastane yönetimi, olayda küçük çaplı ihmallerin yaşandığını, ancak durumun abartıldığı kadar ciddi olmadığını söyledi. Yetkililer, “Bazı personelimizin ‘hata’ denilebilecek ihmalleri olmuştur. Ailenin iddiaları üzerine durumu etraflı bir şekilde inceledik. Küvezde donması ve havasız kalması söz konusu değildir. Oda sıcaklığında bir çocuğun donma imkanı zaten yoktur. Havasız kaldığı iddiaları da doğru değildir. Anne ve babanın biraz hassas olmalarından dolayı büyütüldü. Kendilerine kısmen hak veriyorum. Ancak bebeğin hayati tehlike atlattığı ve unutulduğu doğru kesinlikle doğru değil.” açıklamasında bulundu.

ETİKETLER: