SON TV

Kaçak nargile tütününe Güngören İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden darbe

Asayiş Büroya bağlı ekipler tarafından düzenlenen operasyonda 300 kilo kaçak nargile tütünü ele geçirildi.

Kaçak nargile tütününe Güngören İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden darbe

Güngören İlçe Emniyet Müdürlüğü Araştırma Büro Amirliği, Asayiş Büroya bağlı ekipler tarafından düzenlenen operasyonda 300 kilo kaçak nargile tütünü ele geçirildi.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) geçen yıl yayınladığı yönetmelikle nargile satan salonların ruhsat almasını mecburi hale getirmişti. Uygulamadan sonra argile satmak isteyenler “Nargilelik tütün mamulü sunumu uygunluk belgesi” alması isteniyordu. Bu belge olmadan kafe, kahvehane gibi isimler altında hiçbir işletmede nargile satışı yapamıyordu. Ayrıca satılan tütünlerde bandrol şartı aranması şartı koşuluyordu.

GÜNGÖREN İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN DARBE

Son bir yılda İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü kaçak nargile tütünü satan birçok işyerine baskınlar düzenliyor, ve tonlarca kaçak nargile tütünü ele geçiriyordu. Son olarak Kaçak Nargile tütünü satan şebekeye bir darbe de Güngören İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden geldi. Düzenlenen operasyonda 300 kg kaçak nargile tütünü ele geçirildi. Konuyla bağlantısı olan 2 si yabancı 3 şahıs gözaltına alındı. SON.TV muhabirinin elde ettiği bilgilere göre, Güngören Asayiş Büro Amirliği’ne bağlı ekiplerce Haznedar Mahallesi Yeşilyurt sokakta bulunan kaçak nargile Tütünü imalathanesine baskın düzenlendi. Düzenlenen baskında baskinda 300 kg kaçak nargile tütünü ve aroma olarak kullanılan kimyasal madde ele geçirildi. Konu ile ilişkisi olan 2’si yabancı 3 kişi sorgulanmak üzere gözaltına alındı.

500 MİLYON VERGİ KAYBI

Denetleyici kurul TAPDK, nargilelerde kullanılan tütünün Türkiye’ye kaçak yollarla vergisiz girdiğini tespit edip, nargileye savaş açmıştı. Nargile cafelerde kaçak tütünden dolayı 500 milyon liraya yakın vergi kaybı olduğu da belirlenmişti.

ÖLDÜRÜCÜ MADDE İÇERİYOR

Uzmanlar, nargilenin de tıpkı sigara gibi akciğer fonksiyonlarını negatif yönde etkilediğini, gögüste sıkışma ve öksürüğe neden olarak nefes almayı zorlaştırdığını söylüyor. Geçtiğimiz yıl yayımlana bir rapora göre, sigaranın içerdiği yüksek miktarda monoksit, katran, ağır metaller ve kanserojen kimyasalların aynıları nargilede de bulunuyor. Bu nedenle nargile içenlerin de tıpkı sigara kullananlar gibi akciğer kanseri, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski yüksek. Araştırma sonuçları, nargilenin içindeki nikotin miktarının da sigaranınkinden daha düşük olmadığını ortaya koyuyor. Bu da demek oluyor ki, nargilenin de psikolojik ya da fiziksel bir bağımlığa neden olma ihtimali yüksek.0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: