SON TV

Kübalı Dr. Tania Crombet Ramos akciğer kanseri aşısının mucizelerini anlattı

Akciğer kanseri için aşı geliştiren Kübalı bilim kadını Crombet Ramos: Aşıyı babama yapıp ömrünü 3 yıl daha uzattım. Aşı, hastalığı ölümcül olmaktan çıkarabilir

Kübalı Dr. Tania Crombet Ramos akciğer kanseri aşısının mucizelerini anlattı

Yıllardır akciğer kanseri aşısı üzerine çalışan ve geliştirdiği aşıyı akciğer kanserli babasına da uygulayan Kübalı Dr. Tania Crombet Ramos, SABAH Gazetesi Sağlık Muhabiri Didem SEYMEN’e konuştu. Türk İmmüno- Onkoloji Derneği’nin davetlisi olarak İstanbul’a gelen Küba’nın devlet destekli merkezi CIM (Center for Molecular Immunology) Medikal Direktörü Dr. Ramos, çarpıcı bilgiler verdi.

Kanser aşısı ile kanser ölümcül bir risk olmaktan çıkabilir mi?
Evet. Akciğer kanserinde gerçekçi hedefimiz; kontrol altında tutulabilen kronik bir hastalığa çevirmektir. Kanser aşısı sayesinde bunun mümkün olacağını düşünüyoruz. Şu anda hiçbir kronik hastalık tam tedavi edilememektedir. Kanser aşısının olumlu yanlarından biri de kullanım rahatlığı ve yan etki olmayışı nedeniyle hastanın yaşam kalitesini bozmadan tedaviyi sağlaması. Hedefimiz; hastalığın bir noktada tutularak ilerlemesini engellemek.

Kanser aşısını hastalar hangi evrede kullanmalı?
Aşı ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan (akciğer kanserinin yüzde 80’ini oluşturan tipidir) kemoterapi ve radyoterapiye yanıt veren hastalarda uygulanıyor. Sonraki aşamada ise birinci basamaktan itibaren aşının kemoterapi ile birlikte verilmesini ön görüyoruz. Erken evrede kullanmak için bilimsel verilerin biraz daha artması gerekir.

Aşının kullanım şekli nasıl olacak?
Öncelikle, doğru tedavi hekim tarafından belirlenmelidir. Genellikle ilk beş doz 14 günde bir yapılıyor. Ayda bir olmak üzere devam ediyor. Aşı bağışıklık sistemini harekete geçirip tümör hücrelerini yok etmesini sağlıyor. Bağışıklık sistemi tümör hücrelerini tanıyamazken bu aşı sayesinde tanıyabilir hale geliyor. Bu sayede daha evvel bahsettiğim gibi ölümcül riski olan hastalık kronik bir hastalığa dönüştürülüyor. Kanser aşısı ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler hekimlerine ve İmmüno-Onkoloji Derneği’ne başvurabilirler.

Siz aşıyı bir yakınınıza uyguladınız mı?
Evet akciğer kanserinin son evresindeki babama uyguladım. Hastalığı çok ilerlemişti. Doktorlar 6 aylık ömrünün kaldığını söylediler. Ben de sadece aşıyı kullanmaya karar verdim ve 3 sene daha bizimle olabildi.

90 UZMAN 18 YIL ÇALIŞTI

Biyoteknolojik enstitü sayınız 53, bunun yansıması olarak ortalama ömür, çocuk ölüm hızı gibi verileriniz kimi gelişmiş ülkelerin üzerinde… İlk menenjit aşısı Küba’da üretildi. Beyin kanserinin tedavisinde kullanılan ilk aşı önce Küba’da uygulandı. Ancak, Küba’nın major probleminin akciğer kanseri olması dolayısıyla bu alana yöneldik. Bugün geldiğimiz noktada; ekibimiz tarafından yapılan küçük hücreli dışı akciğer kanserinde aşı tedavimiz artık mevcut. 18 yıl boyunca 90 bilim adamı kanser aşısı için çalıştı ve çalışmaya da devam ediyoruz. Artık akciğer kanseri ölümcül risk olmaktan çıkıyor.

AŞININ AMACI KORUMA

Davet üzerine İstanbul’a gelen Ramos, amaçlarının akciğer kanserini kontrol altına alınabilir bir kronik hastalık haline getirmek olduğunu söylüyor. Aşının koruma boyutuna ilişkinse, “Çalışmalarımız bu yönde. Teoride koruma amaçlı olacağını düşünüyoruz ama bilimsel olarak uzun yıllar araştırmak gerekiyor.

YÜZDE 90’I TİRYAKİLER

Crombet Ramos, purosuyla meşhur Küba ve akciğer kanseri çalışmaları arasındaki bağlantıyı sorduğumuzda şöyle diyor: “Öğrendiğim kadarıyla sizin ülkenizde de sigara kullanımı oldukça yaygın. Bu konuda çalışmalar yapan bir bilim insanı olarak tavsiyem öncelikle sigara içilmemesi. Akciğer kanserinin yüzde 80 ila yüzde 90 nedeni sigara kullanımı. Küba’da elli yaşın üstünde ve yılda otuz paket sigara içen kişiler taramadan geçiyor. Bu bizim erken teşhis yapmamızı sağlıyor.”

SABAH GAZETESİ’NDE YER ALAN HABER İÇİN TIKLAYINIZ

ETİKETLER: