SON TV

Elif Çakır’ın: Paralel örgütün lideri Gülen kötü bir insan

Dün yazdığı yazıda Fethullah Gülen’i 'Paralel örgütün lideri kötü bir insan' olarak niteleyen Star Gazetesi’nin yazarı Elif Çakır, gündeme damga vurdu.

Elif Çakır’ın: Paralel örgütün lideri Gülen kötü bir insan
  • Medya
  • 03 Şubat 2014 11:30

Geçtiğimiz Pazar günü yazdığı “Senaryo aynı aktörler aynı imam farklı” başlıklı yazıda Gülen Cemaati’nin medyası Bugün ve Zaman’ın şimşeklerini üzerine çeken Star Gazetesi yazarı Elif Çakır, dün de yazdığı “Tahrir-ul Kadri olmadıysa Hassan Sabbah vereyim” başlıklı yazı ile Gülen Cemaati’ne yönelik eleştrilerini daha da sertleştirdi, sertleştirmekle kalmadı doğrudan Gülen’e yönelik eleştirel cümleler kurdu.

Önceki yazısı Cemaat medyasında büyük tepki çeken Çakır, dün yazdığı yazıda Cemaat’in lideri Fethullah Gülen için, “Paralel örgütün lideri olarak kötü bir insan” cümlesini kurdu.

İşte Elif Çakır’ın geri adım atmayarak, tersine eleştrilerinin dozunu arttırdığı 02.02.2014 tarihli “Tahir-ul Kadri olmadı Hassan Sabbah verelim” başlıklı yazısı:

“Geçtiğimiz Pazar günü kaleme aldığım ‘Senaryo aynı, aktörler aynı, imamlar farklı’ başlıklı yazımda yaptığım Fethullah Gülen ve Tahir’ul Kadri mukayesesi anlaşılan Gülen medyasını epeyce kızdırmış.

Doğrusunu söylemek gerekirse neden bu kadar kızdıklarını anlayamadığım gibi tepkilerini tuhaf bir şaşkınlıkla karşıladım.

Nasıl şaşırmayayım ki…

Aynı gün hem kardeş Bugün gazetesinde hem de ağabey Zaman gazetesinde güya bana kendilerince ‘okkalı tokat’ niteliğinde cevap veren, ancak beni epeyce gülümseten iki ayrı yazı yayınlandı.

Bugün gazetesinden Adem Yavuz Arslan’ın kaleme aldığı hiçbir tez içermeyen, sadece dayanaksız suçlamalarla dolu sloganik yazısına dokunmayacağım bile.

Ama…

Zaman gazetesinde yayınlanan -ne acıdır ki buradan yazı yazdıracak isim bulamamışlar belli- Pakistanlı gazeteciye, -muhtemelen Fethullah Gülen röportajını yapan BBC muhabiri gibi- “içeriden” birisi olan Naveed Ahmad’a siparişle yazdırdıkları ‘Tahir’ul Kadri’nin gerçek hikâyesi’ başlıklı yazı üzerine birkaç kelam etmek isterim.

Zira o yazıdaki ‘Bir Türk gazetesindeki yanlış bilgilendirilmiş meslektaşı’ diye tanımladığı kişi ben oluyorum.

Ayrıca yazar eğer ‘içeriden birisi değilse’ Gülen hakkında da yazdığım yazı hakkında da yanlış bilgilendirilmiş.

Çünkü onun kaleme aldığı Tahir’ul Kadri’yle benim yazdığım Tahir’ul Kadri arasında bir fark olmadığı gibi eksik bıraktığım yerleri de sağolsun kendisi tamamlamış.

Gülen ve hareketi hakkında yeterli bilgiye sahip olsaydı ikisi arasındaki benzerlikleri kendisi de görürdü.

Geçen hafta kaleme aldığım yazı arşivlerde ve yazdıklarımın üzerinde duman tütmeye devam ediyor. Gülen medyasının yöneticilerine tavsiyem şimdi oturup benim yazımı ve Pakistanlı gazetecinin yazısını önlerine koysunlar ve ‘Ama Tahir’ul Kadri çok kötü bizimkine benzemiyor’ tezlerini ispatlamak için yazdırdıkları yazıyı satır satır bir kez daha okusunlar.

Tahir’ul Kadri ‘iyi bir insan’ demedim zaten, din adamı görünümlü kötü bir insan…

Ve Fethullah Gülen de ‘Paralel Örgüt’ün lideri olarak kötü bir insan..

Ben ikisi arasındaki benzerliklere dikkat çektim.

Ancak Naveed Ahmad’in Tahir’ul Kadri’ye yaptığı ‘Pakistan’ın 1971’de doğu topraklarını kaybedip Bangladeş’in kurulması sonrasındaki zor zamanlarında Pakistan siyaset sahnesinde kendisinin izi bile görülmedi’ diyerek haksızlık yapmak istemem.

O yıllarda 20’li yaşlarda olan Kadri muhtemeldir ki öğrencidir ve o tarihte Pakistan siyaset sahnesinde ne yapabilir ki?

Ancak bizim ‘Erzurumlu Vaiz’in Mavi Marmara olayı başta olmak üzere Türkiye’nin en zor dönemlerinde neler yaptığı da ortada!

Bizimkisi Kadri’den daha kaçak güreşiyor. Kadri en azından siyasete girmeye, parti kurmaya çalışmış. Bizimkisi meşru yollarla siyaset sahnesine çıkamadığı gibi, buna cesareti de yok.

***

Normal yollardan siyasete girmiş olanları tehdit ve şantajla karakter suikasti yaparak ‘çarçabuk ve tutun sakın bırakmayın’ talimatları ile yanına çekmeye çalışıyor. Bakınız Zafer Çağlayan ile ilgili söyledikleri…

Oldukça hassas bir konu olduğu için Tahir’ul Kadri’nin de sık sık müritlerine ‘Peygamberimiz rüyama girdi şu talimatları verdi’ diyerek Hz. Peygamber (sav) üzerinden yalan söylediğini, bizim Erzurumlu Vaiz’in de yalanlarına Hz. Peygamber efendimizi kattığını da yazmamıştım.

Son günlerde internete düşen ses kayıtlarındaki ‘Hazreti Peygamberimiz tweetleri ikiye katlayın’ konuşmalarına, gözlerine kestirdikleri dershane ve okul arsaları için ‘Bir baktım o arsayı benimle birlikte Peygamber efendimizde geziyor o da beğendi’ yorumlarının ayyuka çıktığından da hiç bahsetmedim.

Pakistanlı yazar, Fethullah Gülen’in yöntemleri ve dili hakkında yeterince bilgi sahibi olsaydı Gülen ve Tahir’ul Kadri’nin, özellikle kullandıkları yöntemler ve uluslararası destekçileri açısından oldukça benzeştiğini Ahmad da görürdü.

Ahmad kulağına üflenenlerle yetinmeyip biraz da kendisi araştırsaydı Gülen’in din adamlığı kimliğini sorgulayacaktı. Gülen’in amaca ulaşmak için hiçbir ahlaki sınır tanımayan ‘paralel örgütün’ lideri olduğunu görecekti.

Gülen medyasına da ‘Tahir’ul Kadri’yi beğenmediyseniz size Hasan Sabbah vereyim’ demek isterim.

Ne dersiniz ‘şahsi manevi tazminatı 50 bin lira’ olan ‘fakir imamınız’ onunla da mı benzeşmiyor? Yoksa sizin ‘imam’ hiç kimselere benzemez birisi midir?”

SIKIŞINCA YAN ÇİZEN TAHİR-UL KADRİ KİM?

Elif Çakır’ın dini kullandığı noktasında kıyas yaptığı 63 yaşındaki Pakistan’lı din adama Muhammed Tahir-ul Kadri kim. İşte daha çok çelişkili açıklamaları ile tepkiler çeken Tahir-ul Kadri’nin kısa bir yaşam öyküsü:

Pakistan’lı Tahir-ul Kadri, İslam hukuku alanında doktora yaptı. Sonra Punjab Üniversitesi’nde öğretim üyesi oldu. Devlet kanalında dini konuşmalar yaptı. Bu tanınmasını sağladı. Kendisini ‘ şeyhülislam’ olarak gördü. Kendisini bu konumda görmesi tepkilere neden oldu.
Pakistan’da Dine Saygısızlık Yasası için, “Bu yasanın üstündeki perdeyi kaldırmak istiyorum. Bu yasayı ben yaptım. Kim dine küfrederse, Müslüman ya da gayrimüslim, kadın ya da erkek, Hıristiyan ya da Yahudi, o kişi bir köpek gibi öldürülmelidir” demesi büyük tepkilere neden oldu.

SIKIŞINCA YAN ÇİZDİ

Tepkiler üzerine de aynı yasa için şu cümleleri kurdu: Bu yasa ne olursa olsun, gayrimüslimlere, Yahudilere, Hıristiyanlara uygulanamaz. General Ziya-ul Hak zamanında yapılmış bu yasanın yazılmasıyla hiçbir alakam yoktur.
Elde ettiği güçle Pakistan Halk Partisi’ni kurdu. İlk zamanlar gösterdiği hiçbir aday seçilemedi. 2002 yılında bir koltuk kapabildi. Bu koltuğun sahibi de kendisi idi tabii ki. 2004 yılında istifa etti. Kendi şahsı ve şöhreti için çalıştı. Bunun için dini kullanmakla eleştirildi.

ETİKETLER: