SON TV

Astsubaylar için tarihi adım!

Astsubaylar'ında ikinci sınıf personel muamelesi görmelerinden şikayetçi olmaları üzerine bir ilk gerçekleşiyor.

Astsubaylar için tarihi adım!

Astsubaylar’ında ikinci sınıf personel muamelesi görmelerinden şikayetçi olmaları üzerine bir ilk gerçekleşiyor.

SEMİNER DÜZENLENİYOR

Genelkurmay Karargahı’nda ilk kez “Kıdemli Astsubaylar Semineri” düzenleniyor. Dün başlayan ve 2 gün sürecek seminer, astsubayların özlük haklarına dair beklentilerinin en üst makamlara ve ilk ağızlardan aktarılması bakımından önem taşıyor.

İLK ADIMI İLKER BAŞBUĞ ATMIŞTI

Genelkurmay Başkanlığı, astsubayların haklarıyla ilgili olarak ilk adımı İlker Başbuğ’un komutanlığı döneminde atmıştı. 2009 yılında, Balıkesir’deki Astsubay Meslek Yüksek Okulu bünyesinde “Astsubay Üst Karargah Hizmetler Eğitim Merkezi Komutanlığı” kurulmuş, burada eğitim gören kıdemli astsubaylar Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlığı karargahlarında “Karargah astsubayı” olarak görevlendirilmişlerdi. Karargah astsubaylarının görevi, “astsubay silah arkadaşlarının sorunlarını ve beklentilerini üstlerine bildirmek” şeklinde tanımlanmıştı.

200’Ü AŞKIN ASTSUBAY

Dün başlayan seminerde, karargah astsubayları ile farklı birliklerden 200’ü aşkın astsubay bir araya gelerek genel bir perspektif çizecek. Hazırlanacak rapor Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e sunulacak. NATO seviyesinde 2004’ten bu yana düzenlenen astsubay seminerleri, bu yıl TSK için bir “ilk” olma özelliği taşıyor.

ASTSUBAYLARIN BEKLENTİLERİ

Astsubayların öncelikli beklentisi, almış oldukları eğitim doğrultusunda intibak işlemlerinin yapılması ve maaşlarının yükseltilmesi yönünde. OYAK’ta temsil hakkı isteyen astsubaylar, lojman tahsis oranlarının da yükseltilmesini talep ediyor. Subaylara yapılan yan ödeme, makam ve temsil tazminatlarının astsubayları da kapsaması talep ediliyor.

ETİKETLER: