SON TV

İsmail Akkol ‘Hristo’ takma adını kullanmış

Özdemir Sabancı suikastı sanığı İsmail Akkol 'Hristo' takma adıyla 15 yıldır Yunanistan'da yaşıyormuş.

İsmail Akkol ‘Hristo’ takma adını kullanmış

SABAH GAZETESİ’nden Stelyo Berberakis’in haberine göre; Atina’da gözaltına alınan 4 DHKP-C’liden, Özdemir Sabancı suikastı sanığı İsmail Akkol’un “Hristo” takma adıyla 15 yıldır Yunanistan’da inşaat boyacısı olarak yaşadığı ileri sürüldü.

HRİSTO TAKMA ADINI KULLANMIŞ

Yunanistan’ın başkenti Atina’da yapılan operasyonda yakalanan ve aralarında 1996’daki Özdemir Sabancı suikastının faillerinden İsmail Akkol’un da bulunduğu 4 DHKP-C’li ile ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. Yaklaşık 15 yıldır Yunanistan’da yaşadığı belirlenen ve üzerinden Çekin Bağır adına düzenlenmiş siyasi iltica belgesi bulunan kişinin İsmail Akkol olduğu yönünde Yunan medyasında haberler yapılırken, Akkol’un uzun yıllar “Hristos” takma adıyla Atina’da inşaat boyacısı olarak çalıştığı, sürekli yer değiştirdiği ve bir süre Atina dışındaki kuzey bölgelerde kaldığı belirtildi.

ZORA DÜŞMEMEK İÇİN

Akkol’un Atina’da yakalanmasının Yunan makamlarında rahatsızlığa neden olduğu belirtilerek, Yunan polisi ve gizli servisi EYP’nin “Hristos” takma adlı Akkol’un gerçek kimliğini daha önceden bildiği ve Türkiye’ye gidip silahlı eylem yaparak Yunanistan’ı zor durumda bırakmaması için önlem almaya çalıştığı ileri sürüldü. Atina’da yayımlanan haftalık To Vima gazetesi teröristlerin Yunanistan’da saklandığına ilişkin haberlerin Yunan hükümetiyle Türk hükümeti arasında uzun yıllar sürtüşmeye neden olduğunu ancak 2011’de Selanik’te Triandria Caddesi’nde meydana gelen patlamanın ardından DHKP-C’nin yayımladığı bir bildirinin Yunanistan’ın örgüte karşı olan pasif tutumunu değiştirdiğini yazdı. Olayının ardından EYP’nin, DHKP-C’nin üst düzey yetkililerinden bir kadın ile görüşerek bildirinin yayımlanmamasını istediğini, buna rağmen “savaşın kendi kuralları bulunduğunu ve dikkatsizlik ve ihmal olduğunda bu kuralların devreye girdiğinin” yazıldığı bildirinin yayımlandığını kaydetti. Haberde, Türk hükümetiyle görüşüldükten sonra tehlike içerdiği değerlendirilen örgütün tamamen ortadan kaldırılması için Sakız ve Gizi’de operasyonlar yapıldığı kaydedildi.

4 DHKP-C’Lİ BUGÜN MAHKEMEYE ÇIKACAK

Operasyonda yakalanan Hüseyin Fevzi Tekin, İsmail Akkol dışındaki diğer iki Türk vatandaşının Burak Korkut ve Bilgehan Karpat olduğu belirlendi. Yakalananların sorgularında hiç bir soruya yanıt vermedikleri belirtildi. Zanlılar terör, sahtecilik ve yasa dışı yollardan ülkeye girme suçlarından bugün Atina Harbiye Mahkemesi’nde ifade verecek. DHKP-C’li dört kişinin ağır suç mahkemesinde yargılanana kadar cezaevine sevk edilmeleri bekleniyor.

ETİKETLER: