SON TV

Paralel yapıyı kabul etmeyince deli ilan ettiler

Paralel yapıyı kabul etmeyen ve sicili 100 olan Başkomiser'i sahte deli raporuyla emekli ettiler!

Paralel yapıyı kabul etmeyince deli ilan ettiler

Paralel yapıyı kabul etmeyen ve sicili 100 olan Başkomiser’i sahte deli raporuyla emeklili ettiler!

Sabah’tan Aliye Çetinkaya’nın haberine göre; Başkomiser Mehmet Baytok “paralel yapı” saflarına geçmeyince baskı gördü, sahte deli raporuyla da 2004’te zorla emekli edildi

İstihbarat ile Narkotik şubelerinde 6 yıl görev yapan eski Başkomiser Mehmet Baytok, “sahte deli raporu” ile emekli edildi. SABAH’a konuşan Baytok, sicil notu 100 olmasına rağmen “paralel yapılanmayı” kabul etmeyince, başına gelmeyen işin kalmadığını anlattı.

Polis Akademisi’ni bitirmesinin ardından Ankara Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde, 1995’te göreve başlayan Mehmet Baytok, 3 yıl sonra Narkotik Büro’ya alındı. 6 yıl boyunca sicil notu 100 olan Baytok, “paralel yapılanmayı” kabul etmeyince ise başına gelmeyen kalmadı.

Tüm kadrolaşmaların kolejde başladığını belirten Baytok, şunları söyledi: “Emniyet içindeki yapılanma oradan başlıyordu. Sürekli cemaat grubuna geçmemiz için baskılar yapılıyordu. Kabul etmediğimiz için şiddet görüyorduk. Sopalarla dövüyorlardı. Benim gibi yüzlercesi vardı. Benim dönemimde yapıya geçenler bugün Emniyet’in önemli mevkilerinde… Kolejde başımızda bulunan M.T.’ye ‘Yalan makinesini kullanıyor’ diye 3 yıldız birden verildi. Eğer tarafını seçmişsen terfi almada, istediğin yere atanmada çok kolaylık yaşarsın.”

‘DİZLERİMDEN İĞNE YAPTILAR’

Cemaate katılma önerisini reddetmesinin ardından psikolojik baskıların devam ettiğini belirten Mehmet Baytok, “Birçok meslektaşıma uyguladıkları sahte rapor oyununu benim için de oynadılar. Bulunduğum daire tarafından 2003’te 13 günlük görevim sırasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne zorla yatırıldım. Yatağa bağlandım, diz kapaklarımdan iğneler yapıldı. İsmini dahi duymadığım, yüzünü görmediğim doktorlar benim için hazırladıkları rapor ile ‘Mixed Tip Kişilik Bozukluğu’ tanısı koydular” diye konuştu.

Verilen rapor doğrultusunda silahlı görev yapamayacağı, sadece büro hizmetlerinde çalıştırılabileceği belirtilen Başkomiser Baytok sözlerine, “Bana iki seçenek sunuldu. Ya emekli olacaksın ya da genel idare hizmetlerine çekileceksin dediler. Yapılan baskılar nedeniyle 2004’te zorla emekli edildim” diye devam etti. Mehmet Baytok hukuk savaşı başlattı. Ancak Ankara 15’inci İdare Mahkemesi’ndeki iade davasında, Emniyet Genel Müdürlüğü savunmasında, “Teşkilatımızda başkomiser rütbesinde çok sayıda personel bulunmaktadır. Rütbeli personelin istihdamı konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. Böyle bir durumda malulen emekli edilmiş davacının iadesi mümkün değildir” denildi. Davayı temyiz eden Baytok, şimdi Danıştay’ın vereceği kararı bekliyor.

O DA ‘DELİ’ DİYE 5 KEZ HASTANEYE YATIRILDI

Paralel yapının Erzincan Emniyet Müdürlüğü’ndeki fişlemelerini belgeleyen polis memuru Fatih Kutbay da, aldığı “Sağlıklıdır” raporlarına rağmen 5 defa akıl hastanesine sevk edilmişti. En son 15 gün önce Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen Kutbay, “Testlerde IQ seviyem 120 çıktı. Zorla beni deli yapamazsınız” diye isyan etmişti.

HABERİ KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

ETİKETLER: