SON TV

İstiklal Marşı’nın kabulünün 93. yıl dönümü

Bugün 12 Mart 2014 İstiklal Marşı'nın 93. yıl dönümü...

İstiklal Marşı’nın kabulünün 93. yıl dönümü

Bugün 12 Mart 2014 İstiklal Marşı’nın 93. yıl dönümü…

BAKAN’DAN AÇIKLAMA

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “İstiklal Marşımız, bizi biz yapan en önemli değerlerdendir” dedi.

Bakan Kılıç, İstiklal Marşı’nın kabulünün 93. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, İstiklal Marşı’nın bağımsızlığı, özgürlüğü ve topyekün bir millet oluşu sembolleştiren en önemli değerlerinden birisi olduğunu vurguladı.

Milleti millet yapan en önemli unsurlarından birisinin milli marş olduğunu kaydeden Kılıç, “Üstat Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazmayı nasip etmesin” ifadelerini kullandı.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatı boyunca İstiklal Marşı gibi yaşadığını, vatan, millet ve din sevgisini hiçbir şeye tercih etmediğinin belirten Kılıç, şunları kaydetti:

“İstiklal Marşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nın elbet bir gün kazanılacağının umudunu yazmış ve milletimizin her bir ferdine bunu aşılamıştır. İstiklal Marşımızda milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu, hakka olan bağlılığını, yurduna, vatanına ve dinine bağlılığını dile getirmiştir. Mehmet Akif demek millet demektir. Vatan demektir. Bağımsızlık demektir. Özgürlük demektir. Milli Marşımız demektir. Hayatı boyunca düşüncesi gibi yaşamasının yanı sıra daima dürüst ve başarılı bir fert olarak da milleti için rol model olmasını bilmiş ender insanlardandır. Mehmet Akif, mütefekkirdir, şairdir, veterinerdir, öğretmendir, milletvekilidir, hafızdır, dil bilimcidir fakat bütün bu güzel hasletlerinin yanı sıra o istiklal aşığı bir büyük ozandır da.

İstiklal Marşımız herkesi şanlı bir göreve çağırır, üstün, mübarek bir ödevle vazifeye davet eder. Büyük Şair’in dediği gibi bu marş bir kere yazıldı. Biz milli marşımızla bayrağımızı büyük bir gururla göndere çekmeye daima devam edeceğiz”

Bakan Kılıç, Türkiye’nin bugün içerisinde bulunduğu süreçte, milli şair Merhum Mehmet Akif’in açtığı çığırda ilerlemeye, azimle ve sabırla yürümeye her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğuna vurgulayarak, “Milletimiz nice karanlık zamanları elinin tersiyle itmiş ve asla kaosa boyun eğmemiştir. Bu milletin her zaman Kurtuluş Savaşı dikkati ve hassasiyetiyle davranması elzemdir” ifadelerini kaydetti.