SON TV

Peyniri nasıl saklamalısınız?

Uzmanlar, kalsiyum deposu ile protein zengini olan peynirin sağlıklı bir şekilde yenmesi ve tazeliğini koruması için nasıl korunması gerektiğine dikkat çektiler

Peyniri nasıl saklamalısınız?

Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu da peynirin evlerde doğru şekilde saklanmasının önemine değindi.

Uzmanlar, kalsiyum ve protein zengini olan peynirin tazeliğini uzun süre koruyabilmesi ve bozulmaması için doğru hijyen ve saklama koşullarının önemine dikkat çekiyorlar.

PEYNİRİN ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ SÜTTEN YAPILMASI ÖNEMLİ

Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu da, peynirlerin sağlıklı olarak muhafaza edilmesinin önemine değindi. Peynirin hammaddesi olan sütün sağımdan tüketiciye ulaşıncaya kadar birçok mikroorganizma için iyi bir üreme ortamı olduğunu belirten Garipağaoğlu, sütün içinde bulunan mikroorganizmaların çok az sayıda bile olsa hızlı bir şekilde çoğalarak sütün görünüm, tat ve besin değeri gibi doğal özelliklerinin bozulmasına neden olduğunu kaydetti. Garipağaoğlu, konuyla ilgili şunları anlattı: ‘Bu tür sütlerin tüketilmesi, insan sağlığı için ciddi bir risk taşımaktadır. Benzer şekilde bu sütlerden yapılan peynirler de aynı riski taşımaktadır. Bu nedenle çiğ sütün mutlaka ısıl işleme tabii tutulması gerekmektedir. Bununla beraber, uygun sütten üretilse bile, uygun depolama ya da saklama yapılmadığında da peynirin lezzet ve yapısını olumsuz etkileyen mikroorganizmalar oluşabilmektedir. Peynirin üretimi sırasında uygun ambalaj materyali ile paketlenmesi, asitlik oranı, tuz içeriği, olgunlaşma, depolama ve satış sırasında uygun koşullarının sağlanması, birçok mikroorganizmanın gelişimini durdurmakta ya da yavaşlatmaktadır. Ancak bu şekilde sağlıklı ve güvenli bir peynir elde edilebilmektedir. İşte tüm bu nedenlerle peynirin öncelikle ısıl işlem görmüş sütten yapılması ve uygun koşullarda depolanması ya da saklanması önemlidir.’

Peynirlerin sağlıklı olarak tüketilmesi için saklama koşullarının öneminin altını çizen Muazzez Garipağaoğlu, ‘Burgu peynir ve beyaz peynir gibi salamura suyunda satılan ürünler ambalajı açıldıktan sonra da salamurası için de saklanmalıdır. Salamura suyundan çıkarıldıktan sonra peynirler sudan geçirilebilir ya da 5-10 dakika su içinde bekletildikten sonra tüketilebilir. Böylece peynirin tuzu azaltılmış olur’ diye konuştu.

PEYNİR BUZDOLABINDA SAKLANMALI DONDURULMAMALI

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Doç. Dr. Mustafa Erbaş da gıdaların doğru bir şekilde saklanmasının önemine işaret ederek, küflenme ve kokuşma gibi bozulma işaretleri gösteren gıdaların tüketilmemesini vurguladı. Peynirin saklanma koşullarına işaret eden Erbaş, ‘Her çeşit peynir buzdolabında saklanmalı, dondurulmamalıdır. Kalıp halinde satılan beyaz peynirler ise dilimlenmeden hava geçirmeyecek, nem kaybetmeyecek şekilde streç filmle sarıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Bu peynirlerden günlük ihtiyaç kadar peynir kesilerek alındıktan sonra geri kalan peynir salamurası içinde veya streç filmle sarılmış olarak 5-7 gün kadar saklanabilmektedir’ görüşünü dile getirdi.

PEYNİR, +2 – +4 C DE, IŞIKSIZ ORTAMDA SAKLANMALI

• Buzdolabında kapalı bir kapta veya orijinal ambalajında muhafaza edilmelidir

• Derin dondurucuda muhafaza edilmemelidir.

• Peynir hemen tüketilmeyecek ise, kendi ambalajında saklanmalıdır. Ambalajı açıldıktan sonra ise mutlaka saklama kabında veya ambalaj malzemelerine sararak korunmalıdır.

• Burgu peynir ve beyaz peynir; ambalajı açıldıktan sonra kendi salamura suyu içinde saklanmalıdır. Böylece uzun zaman besin değerleri ve lezzetini kaybetmeksizin saklanabilir. Peynirin olgunlaşma süreci de devam eder.

• Peynir dilimlenmeden saklanmalıdır, böylece dış ortamla teması en aza indirilmiş ve bozulma riski azaltılmış olur.

• Krem peynirler mutlaka kendi ambalajının içinde ve kapağı kapalı olarak saklanmalıdır.

• Beyaz peynir dışındaki peynirler yıkanmaz, su ile temas peynirin lezzet ve aromasının kaybolmasına yol açar.

• Beyaz peynirleri keserken, bıçağı ıslatmak peynirin düzgün kesilmesine yardımcı olur.