SON TV

14 Mart Dünya Pi Günü!

Matematiğin sihirli sayısı olan 'pi' sayısını ifade eden 3,14'ten esinlenilerek 14 Mart, 1988'den bu yana 'Dünya Pi Günü' olarak kutlanıyor.

14 Mart Dünya Pi Günü!

Matematiğin sihirli sayısı, olmazsa olmazı, herhangi bir dairenin çevresinin uzunluğunun, dairenin çapına bölünmesiyle bulunan “pi” sayısını ifade eden 3,14’ten esinlenilerek 14 Mart, 1988’den bu yana “Dünya Pi Günü” olarak kutlanıyor.

Araştırmalar Sümerler’in, Babiller’in, Eski Mısırlılar’ın ve İbraniler’in de “pi” sayını kullandığını ortaya koyuyor. “Pi” sayısına ismini ise çok eski dönemlerde de kullanılmış olmasına karşın, asırlar sonra Yunanlılar veriyor. İsmini Yunan alfabesindeki “?” harfinin okunuşundan alan, değiştirilemez sabit bir oran olan “pi” sayısı, “Arşimet sabiti” ve “Ludolph sayısı” olarak da ifade ediliyor.

Daireler, yaylar, pendulumlar gibi bazı matematik işlemlerinde kullanılan, çözümü kesinliğe ulaştıran, kolaylaştıran ve zamandan tasarruf sağlayan mükemmel bir sayı olan “pi”ye özel kabul edilen 14 Mart, ilk olarak fizikçi Larry Shaw tarafından 1988’de San Francisco Exploratorium’da kutlandı.

O günden sonra “Dünya Pi Günü” olarak kutlanan 14 Mart’ta okullarda, üniversitelerde, bilim çevrelerinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

“Bay Beyin” olarak tanınan Daniel Tammet, 2004 yılının “pi” gününde, sayının virgülden sonraki 22,514 basamağını ezberden okuyarak, önemli bir rekora imza attı.

Amerika, 12 Mart 2009’da “pi” gününü “Ulusal Pi Günü” ilan etti.

Gerçek değeri “3,141592653589793238462643383…” şeklinde devam eden “pi” sayısına özel gün, Türkiye’de de ilk kez 2007’de kutlanmaya başlandı. Gün kapsamında geometri ve matematik yarışmaları düzenleniyor, tişörtler basılıyor ve logo hazırlama, pi sayısını ezberleme gibi özel yarışmalar gerçekleştiriliyor.

Virgülden sonra sahip olduğu sonsuz sayıda rakamın periyodik olarak birbirini tekrar etmediği pi sayısı, “sonsuzluk” ve “rutin olmayan”ı işaret ettiği için, büyük anlam taşıyor. “Pi” sayısı matematiksel açıdan çok az gizem içerse de, popüler kültürde önemli bir yere sahip. Matematikle uzaktan yakından ilgisi olmasa dahi, gizemli ‘pi’ sayısı herkes tarafından biliniyor.