SON TV

Şivan Mahmut Fettah, kendi mezarında nöbet tutuyor

Şivan Mahmut Fettah, Halepçe Katliamı'nda ölü olarak kaydedildi. Şimdi ise kendisi için yapılan mezar taşının başında polis olarak nöbet tutuyor!

Şivan Mahmut Fettah, kendi mezarında nöbet tutuyor

Şivan Mahmut Fettah, Halepçe Katliamı’nda ölü olarak kaydedildi. Şimdi ise kendisi için yapılan mezar taşının başında polis olarak nöbet tutuyor!

Halepçe’ye 16 Mart 1988’de gerçekleştirilen kimyasal gaz saldırısı birkaç saat sürdü. Ancak etkileri yıllardır devam ediyor. Halepçe’de filmlere ve kitaplara konu olacak binlerce hikaye var. Onlardan biri de ismikayıtlara ölü geçenŞivan Mahmut Fettah.

9 YIL HABER ALINAMAYINCA “ÖLÜ” KAYDEDİLDİ

Katliam yaşandığında 5 yaşında olan Fettah, saldırıda anne vebabasını kaybetti. Diğer mağdurlar gibi o da tedavi edilmek üzere hayırseverler tarafından İran’a götürüldü.9 yıl kendisinden haber alınamayan Şivan, ölü olarak kaydedildi ve kendisi için Anıt Şehitlikte mezar taşı yapıldı.

SEMBOLİK MEZAR TAŞINDA NÖBET TUTUYOR

14 yaşına girdiğinde Halepçe’ye geri dönen Fettah,bugün kurbanlara ait sembolik mezar taşlarının yer aldığı Halepçe Şehitlik Anıtında polis olarak nöbet tutuyor. 31 yaşındaki Fettah, aynı zamanda 17 yıldır yaşadığını ispatlamak için hukuki mücadelesine devam ediyor.

Halepçe yetimi Fettah, AA muhabirine hikayesini şöyle anlattı:

“ASLINDA GERÇEK İSMİM NİŞTİMAN”

“İran’dan 2002 yılında döndükten sonra Süleymaniye’nin Ranya ilçesinde cami kapısında ağlarken Necmeddin Sevdin isimli vatandaş,beni alıp evine götürdü. Sevdin amca,beni evlat olarak yanına aldı ve bana Şivan Mahmut Fettah ismiyle yeni bir kimlik çıkardı. Aslında benim gerçek ismim Niştiman’dır.”

“ŞEHİTLİK ANITINDA İSMİMİ GÖRÜNCE ŞOKE OLDUM”

Halepçe’ye geldiği zaman ölü olarak kayıtlara geçtiğini öğrendiğini aktaran Fettah,”Şehitlik Anıtı’nda ismimi görünce şoke oldum. Ben ölmedim,yaşıyorum. Bunu ispatlamak için çok uğraştım. Önce yaşayan kardeşlerimi ikna etmem gerekiyordu. Zira onlar benden, ben onlardan şüpheleniyordum. Yani aynı anne babanın evlatları mıyız, bundan emin olmamız gerekiyordu. Bunun için DNA testi yaptırdık ve kardeş olduğumuzu teyit ettirdik” dedi.

Fettah,anıt mezardaki ismini silmek için daha sonra mahkemeye başvurduğunu, yargı sürecinin halen devam ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“BENİM DURUMUMDA BAŞKA MAĞDURLAR DA VAR”

“DNA testini mahkemeye de verdim. Kardeşlerimi de mahkemeye çıkardım. Fakat dava uzun sürecek gibi.Bana kalsa mezar taşındaki ismimi hemen silerim. Benim hikayem insanları şaşırtıyor. Fakat benim durumumda başka mağdurlarda var.”

Okulu bitirdikten sonra polis olan iki çocuk babası Fettah’ın tayini,Halepçe Anıt Mezarı’na yapıldı. Yaşadıkları için”Kaderimizde bunları yaşamak da varmış” ifadesini kullanan Şivan, mezar taşını göstererek,”Burada kardeşim Kurdevan ile birlikte ismimiz yer alıyor. ve ben ne gariptir ki kendi mezarımın nöbetini tutuyorum” diye konuştu.