SON TV

TSK’nın Süleyman Şah Türbesi planı

Süleyman Şah Türbesi için yapılan planda olası bir El Kaide saldırısı 1.5 dakikada püskürtülecek.

TSK’nın Süleyman Şah Türbesi planı

Türkiye, yakın tarihinde görülmedik kadar sıcak günlerden geçiyor. Hem içeride hem dışarıda. Türkiye sınırını ihlal eden Suriye jetinin Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi, yaklaşık 1 aydır dikkatlerin üzerinde toplandığı sınırın 30 kilometre ötesindeki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi’yle ilgili sıcak gelişmelerin tam ortasında gerçekleşti. Süleyman Şah Türbesi, bir başka adıyla Saygı Karakolu ile ilgili olarak El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti’nden (IŞİD) gelen tehditler, son bir hafta içerisinde hükümetin sabrını zorlayan bir niteliğe büründü. IŞİD’in, türbenin etrafındaki kontrolü sağlaması ve sosyal paylaşım sitesi youtube’a Türk bayrağının 24 Mart’a kadar indirilmemesi halinde türbenin yıkılacağını ilan eden bir kayıt yüklemesi, tansiyonu yükseltti.

TSK’NIN 3 FAKLI EYLEM PLANI HAZIR

Aslında tehditler 15 Mart’ta yüklenen bu kayıttan çok daha önce gelmeye başladı. Türkiye de bu tehditler gelmeden çok daha önce önlemlerini almaya başlamıştı. Ancak “24 saat esasına göre tedbir” uygulamasına 15 Mart’tan sonra geçildiği anlaşılıyor. Peki, Türkiye, TSK, sınırdaki operasyon taburu, hava kuvvetleri unsurları, IŞİD’in tehditleri sıcak bir müdahaleye dönüşürse ne yapacak? TSK’nın hareket planı ne? Kaynakların aktardığı bilgilere göre, TSK’nın çok kapsamlı eylem planları hazır. Farklı senaryolara göre hazırlanmış 3 ayrı eylem planından söz ediliyor.

ÖNCE HAVADAN MÜDAHALE

Yansıyan bilgilere göre; IŞİD’in olası bir saldırısına karşı öncelikle hava kuvvetleri devreye girecek. Teyakkuz halinde bekletilen Malatya, Merzifon ve Diyarbakır’dan kalkacak uçaklar havalanacak. Uçakların hedef alacağı koordinatlar ise çok önceden belirlendi. Bölgedeki IŞİD güçlerinin nerelerde bulunduğu, nerelerde kaldığı saptanmış durumda. Uçakların harekat tarzları da bu koordinatlara göre planlandı. Hesaplamalara göre, uçaklar, 2 dakika içinde operasyon bölgesine gidebilecek ve 1,5 dakikada bu operasyonu tamamlayarak geri dönebilecekler. Böylece toplamda gidip operasyonu yapıp dönecek olan uçaklar 5,5 dakikada görevlerini tamamlamış olacaklar.

ÖZEL BİRLİKLER DEVREYE GİRECEK

Peki uçakların hedef aldığı koordinatları vurması, operasyonun tamamlanmasına yetmezse ne yapılacak? TSK, bu durumda, kara birliğini devreye sokmayı tasarlıyor. Sınırda, göreve hazır biçimde bekleyen özel kuvvetler taburu bu aşamada devreye girecek. Skorsky helikopterleriyle bölgeye nakledilecek tabur, operasyonu tamamlayacak ve hemen geri dönecek. Söz konusu taburun, normal bir taarruz gücünün 8-10 katı kadar yüksek bir atış ve tahrip gücüne sahip olduğu söyleniyor.

KOBRA TİPİ HELİKOPTERLER

İlk iki aşamadan, hedeflenen sonucun tam olarak alınamaması halinde üçüncü bir aşama da söz konusu. Özel kuvvetler taburunun beklendiği gibi operasyonu tamamlayamaması durumunda ise bölgeye büyük bir hızla kobra tipi taarruz helikopterleri gönderilecek ve bölgeye yoğun müdahalede bulunulacak. Planlamalara göre söz konusu bütün aşamalarda sınır hattında konuşlu bulunan Fırtına Obüsleri de bölgeyi aralıksız top ateşi altında tutacak.

BÖLGEDE 1000 IŞİD’Lİ VAR

Şu anda bölgede 500 ila 1000 IŞİD mensubunun bulunduğu belirtiliyor. Saptamalara göre, IŞİD militanlarının hareket kabiliyetleri çok yüksek değil. Doçka tipi makinalı tüfeklere ve kamyonetlerin üzerine kurulu havan toplarına sahipler. Her ne kadar bölgede kontrolü ele geçirmişlerse de askeri bir düzen içerisinde bulunmadıkları ve hareket etmedikleri anlaşılmış durumda

ETİKETLER: