SON TV

Hacca götürme vaadiyle dolandırmaya 7 yıl istendi

65 hacı adayının İstanbul’da anlaştıkları Nepa şirketi tarafından dolandırıldığı iddia edildi. Şirket sahibi E.Ş'nin 7 yıl hapsi istendi.

Hacca götürme vaadiyle dolandırmaya 7 yıl istendi

Dini görevlerden Hac vazifesini yerine getirmek isteyen 65 hacı adayı anlaştıkları turizm şirketi tarafından dolandırıldı. Hacı adayları Hac vazifesine gitme yolunda kandırılıp, zarara uğratıldıklarını belirterek söz konusu şirketin sahibi E.Ş. hakkında savcılığa şikayette bulundu.

İSTANBUL’A ÇAĞRILDILAR

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden İstanbul’a gelen hacı adayları iddiaya göre burada pasaportlarının olmaması nedeniyle kutsal topraklara gidemedi. 65 hacı adayı yaşadıkları bu travma sonucunda hukuki yollara başvurdular. 65 hacı adayı savcılığa, anlaştıkları şirket sahibinin kendilerine yanlış bilgilendirme yaptığını ve bu yolla şirket sahibi tarafından dolandırıldıklarını belirtti. Savcılık şikayet üzerine soruşturma başlatarak şüpheli E.Ş.’nin bir an önce yakalanması için kolluk kuvvetlerine bildiri yazısı gönderdi.

BİZ GÖNDERDİK DEDİ

Şüpheli E.Ş. hakkında verilen yakalama emrinden haberdar olmasıyla birlikte en yakın karakola giderek ifade verme talebinde bulundu. E.Ş. olayla ilgili verdiği ifadesinde hacca gitme amacıyla müracaat eden 450 kişinin 130 tanesinin vizesinde sorun çıkması sebebiyle gecikme olduğunu ve dolayısıyla uçak rezervasyonlarında sorun olduğunu, fakat bu sorunu daha sonra çözerek kişileri hacca gönderdiklerini belirtti.

7 YIL HAPSİ İSTENDİ

Soruşturma evraklarını inceleyen savcılık, 65 hacı adayına daha önce bulundukları şehirlerden hacca gidebileceklerini belirtildiğini akabinde ise şirketten aldıkları çağrı ile İstanbul’a geldiklerini ve buradan da kutsal topraklara gidemediklerini belirtip şüpheli E.Ş.’nin ‘Serbest Meslek Sahibi Kişilerin Dolandırma’ suçundan yargılanmasını istedi. E.Ş.’nin, savcılık tarafınca hazırlanan iddianamede 2 yıldan 7 yıla kadar hapsi istendi.