SON TV

İşbilir savcı hakkında 18 yıl istendi!

Bakırköy Savcısı Mehmet Ünal hakkında nüfuz ticareti yaptığı ve haksız mal edindiği gerekçesiyle dava açıldı!

İşbilir savcı hakkında 18 yıl istendi!

Bakırköy Savcısı Mehmet Ünal hakkında nüfuz ticareti yaptığı ve haksız mal edindiği gerekçesiyle dava açıldı!

Sabah Gazetesi’nden Dilek Yaman’ın haberine göre; Bakırköy Savcısı Mehmet Ünal’ın, nüfuzunu kullanarak davaları etkilediği iddiasıyla 18 yıl hapsi istendi. Savcının beyan etmediği paraları bulundu.

İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ünal hakkında nüfuz ticareti yaptığı ve haksız mal edindiği gerekçesiyle dava açıldı. Savcılığın hazırladığı iddianameye göre bir örgüte yönelik izleme sırasında, Ünal’ın kâtibi Burak K.’nin savcı adına iş takibi yaptığı ve ikilinin bu yolla menfaat temin ettiği belirlendi. Suç içerikli tapeler üzerinde HSYK 3. Dairesi Başmüfettişi Nevzat Arslan tarafından yapılan incelemede, Savcı Ünal’ın 3 ayrı olayda haksız mal edinme suçunu işlediği rapor edildi. Rapor savcılığa gönderilerek dava açılması istendi.

‘SEBEPSİZ MAL ARTIŞI’

Hazırlanan iddianamede, Savcı Mehmet Ünal’ın M.B. adlı isimli bir tutuklunun tahliyesi için yakınlarından 15 bin lira aldığı, Drej Ali lakaplı Ali Yasak’ın, hakkında yakalama kararı olan kardeşi M.Y.’nin tutuksuz yargılanmasını sağlamak suretiyle 20 bin euro aldığı ve ayrıca vergi mahkemesinde bir işadamının ricası üzerine takip ettiği bir alacak davasının işadamının lehine sonuçlanmasına karşılık da 20 bin TL menfaat temin ettiği öne sürüldü. Mal varlığına ilişkin yapılan araştırmada, Mehmet Ünal ve ailesinin bankadaki hesaplarında beyan etmedikleri yüklü miktarda Türk lirası, dolar ve euro bulundu.

Müfettiş raporunda hesaptaki paraların, sebepsiz mal artışının delili olduğu kaydedildi. 3 kez nüfuz suiistimali ve haksız mal edinme suçları kapsamında, 6 yıldan 18 yıla kadar hapsi istenen Savcı Ünal, ilerleyen günlerde ağır ceza mahkemesinde hâkim karşısına çıkacak.

HABERİ KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

ETİKETLER: