SON TV

Dişçide bilincini kaybeden genç, 7 aydır yoğun bakımda

Diş tedavisi sırasında bilincini kaybeden 16 yaşındaki Fatih Karaca'ya konulan teşhis sonucu 7 aydan beri yoğun bakımda uyutuluyor.

Dişçide bilincini kaybeden genç, 7 aydır yoğun bakımda

Fatih Karaca henüz 16 yaşında. 6 Eylül 2013 günü diş tedavisi için gittiği özel bir dişçide kanal tedavisi yapıldı. Bir süre sonra dişi uyuşmaya başladı. Fatih ve ailesi için kâbus dolu günler işte bu uyuşmadan sonra başladı.

Dişçiye tekrar gidip uyuşmadan bahsetti. “Geçer kafana takma” diyerek geri gönderdiler. Sonradan ağız kaslarında kontrol dışı hareketler meydana gelmeye başlayan Fatih Karaca bu kez ailesi ile Başakşehir Devlet Hastanesi’ne gitti.

Doktorlar, “Kanal tedavisinden sonra olmuşsa geçecek” diyerek genci yine evine gönderdiler. Eve geleli henüz bir saat bile olmamıştı ki Fatih bu kez bayıldı. Babası tarafından aynı hastanenin acil servisine götürülen genç, ambulansla Bakırköy Sadi Konuk Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

KAYNAĞI BULUNAMIYOR

Buradan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne götürülen Fatih Karaca, 7 aydır bu hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavisi görüyor. “Otoimmün Viral Ensef Alit Statüs Epilectucus” teşhisi koyulan Fatih Karaca, ilaçların etkisi geçtiğinde vücudunda meydana gelen ağır kasılmaların beyine zarar vermemesi için sürekli uyutuluyor. Kasılma nöbetlerinin beyindeki hangi hasardan kaynaklandığı ise bir türlü bulunamıyor.

Hastaneye 73 kilo olarak giren Fatih Karaca şu an 45 kiloya düşmüş durumda… Fatih’in Cerrahpaşa’da en uzun süre yoğun bakımda yatan hasta olduğunu öğrendiklerini belirten baba Erdoğan Karaca, “Oğlumuz için bir umut ışığı arıyoruz. Cerrahpaşa’da görev yapan doktorlarımız oğlumuzla layıkıyla ilgileniyorlar, diyecek sözümüz yok. Ama biz de çaresizlik içindeyiz. Aylardır yoğun bakım kapısında ufak da olsa müjdeli bir haber bekliyoruz. Lütfen bu hastalığın tedavisi konusunda fikri olan doktorlarımız bize yardımcı olsunlar” dedi.

Anne İlknur Karaca da çocuklarının tedavisi konusunda kendilerine yardımcı olabilecek, gerek yurtiçi gerekse yurtdışından doktorlardan ilgi ve alaka beklediklerini söyledi.