SON TV

Bitfury’ye 10 milyon dolar!

6 milyar dolarlık GCF, sanal para birimi Bitcoin ağının en mühim altyapı şirketlerinden Bitfury’ye 10 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Bitfury’ye 10 milyon dolar!

Ortakları arasında Çalık Holding’in de yer aldığı 6 milyar dolarlık Gürcistan merkezli Georgia Co-Investmend Fund (GCF), sanal para birimi Bitcoin ağının en mühim altyapı şirketlerinden Bitfury’ye 10 milyon dolarlık yatırım yaptığını konuştu . Girişim sermayesi fonu GCF’nin ortakları arasında Çalık Holding ile beraber Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dhabi Group ve Ras Al-Khaimah Investment, Azerbaycan hükümet kara elmas (petrol) fonu, Kazakistan iştiraki Batumi Industrial Holdings şirketleri ve fonları yer alıyor .

İngiliz finans haber sitesi fx-mm.com’un yaptığı habere göre , Gürcistan merkezli fonun bu yatırımıyla BitFury şirketinin değeri 250 milyon dolara çıkmış oldu. BitFury, Bitcoin ağında kullanılmak üzere yeni nesil server bilgisayar ve işlemci projeleri gerçekleştireceğini bildirmişti .

BITCOIN’İN VERİ MERKEZİ

BitFury bu yatırımla beraber Gürcistan’da Bitcoin ağının dünyadaki en çok büyük veri merkezini kuracak. Dünyada en çok miktarda Bitcoin’in tekrar bu merkezde üretilmesi planlanıyor. GCF CEO’su George Baçiaşvili yapmış olduğu açıklamada 10 milyon dolarlık yatırımının BitFury’ye yapacakları yatırımın ilk aşaması olduğunu söylerken “Bitcoin’e olan talep yükseliyor. Bu talebi karşılamak için ileride yüksek oranda büyüyecek bu şirkete yatırım yapmayı tercih ettik” diye açıkladı .

En çok büyük Bitcoin altyapı kuruluşu
ÇALIK Holding’in ortak olduğu GCF fonunun yatırım yapmış olduğu BitFury özellikle Bitcoin ekosistemine yönelik ürettiği server bilgisayarlar, işlemciler ve veri merkezleri ile tanınıyor. Şirket özel amaçlar için kullanılan ASIC tabanlı işlemcilerin dünyadaki mühim üreticisi konumunda. BitFury bu yatırımla beraber Bitcoin ağı içinde halka açılacak ilk şirket olmayı da hedefliyor.