SON TV

Fatih Atlı kimdir – Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Fatih Atlı kimdir, Fatih Atlı Kırkpınar, Fatih Atlı yağlı güreş, Fatih Atlı Başpehlivan, Fatih Atlı fotoğrafları, Fatih Atlı kim, Fatih Atlı son haberler

Fatih Atlı kimdir – Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Fatih Atlı kimdir, Fatih Atlı Kırkpınar, Fatih Atlı yağlı güreş, Fatih Atlı Başpehlivan, Fatih Atlı fotoğrafları, Fatih Atlı kim, Fatih Atlı son haberler

653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı, geçen yılın başpehlivanı İsmail Balaban’ı finalde mağlup eden Fatih Atlı oldu.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde altın kemeri, geçen yılın başpehlivanı İsmail Balaban’ı yenen Atlı taktı.

Rakipleri Güngör Ekin, Bayram Ertan, Mehmet Yeşil Yeşil, Osman Aynur ve Abdullah Güngör’ü yenen, geçen yılın başpehlivanı Antalyalı İsmail Balaban’la, Ahmet Yavuz, Faruk Akkoyun, Şaban Yılmaz ve Recep Kara’yı mağlup eden Samsunlu Fatih Atlı, başpehlivanlık unvanı için cazgırın isimlerini anons etmesinin ardından er meydanına çıktı.

Peşrevleriyle er meydanının dört bir yanındaki seyirciyi selamlayan başpehlivanlara seyirciler, tezahüratlarıyla sevgi gösterisinde bulundu.

Peşrevin ardından güreşe başlayan pehlivanlar ilk dakikalarda birbirlerini tarttı. Karşılaşmanın normal süresinin bitimine dek her iki pehlivandan da önemli atak gelmedi. Seyirciler de bu durumu sık sık ıslıklarıyla protesto etti. Kule hakem heyeti de iki pehlivana pasif güreştikleri için ihtar verdi.

Kuvvetlerini puanlama bölümüne saklayan ve normal güreş süresinde pasif güreşen Atlı ve Balaban, bu bölümde birbirlerini açık düşürmek için karşılıklı atağa çıktı. İsmail Balaban’ın iç kazık denemelerine Fatih Atlı müsaade etmedi.

Puanlama bölümünde de sonuç alınamayınca, puan alan pehlivanın galip sayılacağı, “altın puan” da denilen ”uzatmalı puanlama bölümüne” geçildi. Bu dakikalardan sonra ataklarla izleyiciler büyük heyecan yaşadı.

Tek dalma taktiğine sıkça başvuran İsmail Balaban’ın hatasından yararlanan Fatih Atlı, 55. dakikada rakibinden 1 puan alarak karşılaşmayı kazandı. Atlı, rakibini sarılarak teselli etmeye çalıştı.

Altın kemere hak kazanan Atlı, 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı unvanını aldı.

Kemeri Kılıçdardoğlu taktı
653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazanan Fatih Atlı’nın altın kemerini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu taktı.

Başpehlivanlık final güreşlerinin tamamlanmasının ardından protokol tribünü önünde ödül töreni düzenlendi.

Başpehlivan Atlı’ya, altın kemeri Kılıçdaroğlu taktı. Daha sonra kupası da takdim edilen Atlı ile Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, objektiflere poz verdi.

Diğer pehlivanların kupalarını ise Müezzinoğlu ve Kılıç verdi.

653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin kapanışı Atlı’nın İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrağını çekmesiyle sona erdi.

Güreşlerde alınan sonuçlar şöyle:

Baş

1.Fatih Atlı

2.İsmail Balaban

3.Recep Kara

3. Abdullah Güngör

Başaltı

1.Hamza Köseoğlu

2.Mecit Yıldırım

3.Nadir Takı

3.Onur Şenel

Büyükorta

1.Furkan Durmuş Altın

2.Ali Yanatma

3.Şahin Bilici

3.Ekrem Akın

Küçükorta büyük boy

1.Oğuz Kara

2.Nazmi Şahin

3.Okan Yavaş

3.Recep Üstündağ

Küçük Orta Küçük Boy

1.Yücel Yazıcı

2.Oğuzhan Tekmen

3..Okan Acar

3.Rıdvan Fidan

Deste -3 (Büyük)

1.Abdülrefik Öner

2.Hasan Kuru

3.Aykut Işık

3.Mehmet Şentürk

Deste-2 (Orta)

1.Gürkan Balcı

2.Mustafa Arslan

3.Yunus Emre Sezgin

3.Yusuf Yıldırım

Deste-1 (Küçük)

1.Hidayet Avcı

2.İbrahim Şen

3.Kerim Aktaş

3.Semih Bayram Yılmaz

Ayak

1.Feyzullah Aktürk

2.Serkan Aslan

3.Hasan Karbuz

3.Mustafa Taş

Tozkoparan

1.Umur Aybey

2.Ahmet Göz

3.Enes Kuş

3.Abdülvasi Balta

Teşvik-2

1.Abdülbaki Kara

2.Şükrü Karapınar

3.Alper Hasar

3.Ali Kan

Teşvik-1

1.Hasan Orakçı

2.Muhammed Yıldırım

3.Adem Ayseli

4.Serdar Yıldırım

Minik-2

1.İbrahim Akyiğit

2. Mahsun Bilgiç

3.Ufuk Yıldırım

3.Osman Kan

Minik-1

1.Ömer Yasir Gökkaya

2.Ömer Faruk Kırat

3.Osman İrfan Alpat

3. samet Sarıkaya

En İyi Peşrev

1.Ahmet Yavuz

2.Atakan Makas

3.Sedat Çelik

Antalyalılar’ın üstünlüğüne son
653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazanan Samsunlu Fatih Atlı, Antalyalı güreşçilerin üstünlüğüne son verdi.

Kırkpınar’da altın kemer el değiştirerek Akdeniz’den, Karadeniz bölgesine geçti. Edirne’de 5 yıldır altın kemeri kazanan Antalyalı güreşçiler, bu kez mutlu sona ulaşamadı.

Geçen yılın Antalyalı başpehlivanı İsmail Balaban, final müsabakasında Samsunlu Fatih Atlı’ya boyun eğdi. Böylece Antalya, 5 yıl aradan sonra altın kemeri Samsun’a kaptırdı.

Sahil kentinin güreşçileri, Sarayiçi Er Meydanı’nda 2009-2013 tarihlerinde yapılan 5 finalin ardından altın kemeri Antalya’ya getirmişti.

Antalyalı güreşçilerinden Mehmet Yeşil, 2009 ve 2010 yıllarında birincilik kürsüsüne çıktı, Ali Gürbüz ise ilk başpehlivanlık sevincini 2011 yılında yaşadı.

2012’de de birinci olan Ali Gürbüz, geçen yıl final müsabakasında hemşehrisi İsmail Balaban’ı yenerek altın kemerin ebedi sahibi oldu. Ancak 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde doping yaptığı tespit edilen Ali Gürbüz’ün atın kemeri alınarak Balaban’a verildi.

Bu yıl yine finale çıkma başarısı gösteren Konyaaltı Belediyesi’nin güreşçisi Balaban, Samsunlu Atlı’ya mağlup olarak başpehlivan unvanını kaybetti.

Gül ve Erdoğan’dan kutlama
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazanan Fatih Atlı’yı tebrik etti.