SON TV

Sır cinayette MOSSAD izi yok

İsrail El-Al Hava Yolları Türkiye Genel Müdürü Moşe Kohen cinayetinde MOSSAD izi yok!

Sır cinayette MOSSAD izi yok

İstanbul Sarıyer Belgrad Ormanları Neşetsuyu bölgesinde 16 Aralık 2010 günü aracının içinde ölü mevcut bulunan İsrail El-Al Hava Yolları Türkiye Genel Müdürü Moşe Kohen’le alakalı tahkikat yürüten savcılık takipsizlik kararı verdi.

Soruşturma çerçevesinde ifade veren işadamı Doğan Kasadolu’nun, Moşe Kohen’in kardeşi Yusuf Kohen’in kendisine evvel cinayetin üstüne gitmek niyetinde olduğunu söylediğini, ancak daha akabinde tehdit aldığını ortaya koyarak bundan vazgeçtiğini anlattı.

Bir tanık ise Yusuf Kohen’in, “abisinin MOSSAD tarafından öldürülmüş olabileceğine” dair sözleri bulunduğunu anlattı. Şayet Kasadolu’nun ve diğer tanığın iddialarını kabul etmeyen Yusuf Kohen kendisine tehdit ya da telkinde bulunulmadığını ortaya koyarak, sadece kardeşinin cebinden çıktığı öne sürülen mektubun kırışmamış olması, olay yerindeki kamera görüntülerinin silinmesi ve bir aracın selektör yapmasının kendisinde şüphe oluşturduğunu belirtti.

Moşe Kohen’in MAYA Center’da ofisi mevcut bulunan bir tefeci ile alacak verecek meselesi olduğu iddialarını da araştıran savcılık, sözü önceki kişinin maktulü hiç tanımadığını belli etti.

Takipsizlik kararında Moşe Kohen’in ölümünde herhangi bir örgüt bağlantısı olmadığı, alacak verecek meselesi dolayısıyla öldürüldüğü idda edilmesiyle alakalı delil elde edilemediği ve maktulün aracında silahıyla intihar ettiği sonucuna ulaşıldığı açıklandı .

‘İNTİHAR’DA ŞÜPHELİ NOKTALAR

Kohen’in intihar mektubunda iki ay arayla atılmış iki değişik tarih bulunuyordu. Mektubun katlanmamış olması da kuşku çekti.

Ailesi savcılığa Kohen’in beraberinde sürekli olarak bir not defteri taşıdığını belirtti. Arkadaşları da “Not defteri yanındaydı” diye belirtti. Şayet not defteri bulunamadı.
Belgrad Ormanları girişindeki kamera kayıtlarının 16 Aralık saat 09.14 ile 17 Aralık saat 00.36 arasında silindiği saptandı.

Güvenlik görevlisinin, Kohen’in ormana giriş yapariken kendisine gösterdiğini belirttiği abonman kartı bulunamadı.
Önce olayı görmediğini öne devam eden bir tanık ikinci anlatımında araçtan şüphelenip selektör yaptığını ve sürücünün beraberinde birinin oturduğundan kuşkulandığını belirtti.

Sabah – Nazif Karaman