SON TV

Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, eşine diplomasını verdi

Babası “Kızlar okumaz” dedi, orta sonda okuldan aldı. Saime Yıldırım vazgeçmedi ve eşinin teşvikiyle üniversiteden mezun oldu.

Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, eşine diplomasını verdi

Babası “Kızlar okumaz” dedi, orta sonda okuldan aldı. Saime Yıldırım vazgeçmedi ve eşinin teşvikiyle üniversiteden mezun oldu.

Yıllar önce, orta okul son sınıfta serpilip genç ve güzel bir kız olunca “Babasının zoruyla” okuldan alınıp, eğitim hayatı biten Saime Yıldırım, 2 çocuk annesiyken, kendi ifadesiyle de hiç aklında yokken, “Eşinin zoruyla” dışarıdan önce ortaokulu, sonra liseyi bitirdi.

Eşi, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın siyasetteki yol arkadaşlarından olan ve Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminden beri Kiptaş Genel Müdürlüğü görevini yürüten İsmet Yıldırım’ın “Neden üniversite sınavlarına girmiyorsun” sözleriyle kendisini teşvik etmesi üzerine, sınavlara hazırlanıp, Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İlimler Fakültesi, Uluslararası Siyaset Bölümünü kazandı. Okuldan, aynı sınıfta okuduğu, bölüm ikincisi erkek kardeşi ile birlikte aynı gün mezun oldu. Vedalaşmadan önce son defa arkadaşlarıyla “Selfie” yaptı.

Her gün aynı üniversitede Hukuk Bölümü’nde okuyan büyük kızı Asude Yıldırım ile ana-kız birlikte her gün okula gitti, gece sabahlara kadar birlikte ders çalıştı. Azmini her zaman takdir ettiği eşi İsmet Yıldırım, sınavı olduğu geceler, onu rahatsız etmemek için eve dahi gelmedi.

KIZLARIYLA YARIŞTI
Bilgi Üniversitesi’nin Haliç’teki kampüsünde düzenlenen diploma töreninde, eşine diplomasını kendi elleriyle veren İsmet Yıldırım, onun arkadaşlarıyla birlikte havaya kep atışını gururla izledi. Yıldırım, tören sonrası mutluluklarını ailece gittikleri iftar yemeğinde paylaşırken, eşine “Kızlarıyla yarışan kadın” diye takılmadan edemedi.

SIRA ÜÇÜNCÜ ÇOCUKTA
Eşinin sürekli öğrenci oluşu nedeniyle Başbakan Erdoğan’ın en az 3 çocuk tavsiyesini yerine getirememekten yakınan İsmet Yıldırım, eşini ikna edebilirse, bir çocuk sahibi daha olmak istiyor. Bu konuda henüz 6 aylık evli olan büyük kızı Asude de babasının bu fikrini gönülden destekliyor. Ancak Saime Yıldırım, lisans eğitimiyle yetinmeyip, “Okumaya devam” diyerek, yüksek lisans yapmak istiyor.

”HAKETMEDİKLERİ HALDE BULUNDUKLARI YERE GELMİŞ NİCELERİNİ GÖRDÜK”

Diploma törenine, torunu için gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos ile oğlunun mezuniyet sevincini paylaşan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun da katıldığı törende konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver’in isim vermeden siyasi göndermelerde bulundu. Prof. Sanver, toplumların gelişmişliğinin göstergesinin “Düşünmeyi öğreten eğitim sistemi” olduğunu, tarihin, aksini yaşayan toplumların başarısızlığa mahkum olduğunu gösterdiğini ifade edip, “Herkese sağlık, herkese eğitim, herkese adalet lazım” dedi.
Öğrencilerinden, birikimlerini ve bilgiyi paylaşmada cömert olmalarını isteyen Prof. Dr. Sanver’in, “Hak etmedikleri halde, bulundukları yere gelmiş nicelerine gördük, siz de göreceksiniz” sözleri dikkat çekti.