SON TV

Pratik Yemek Tarifleri – Bugün ne yemek pişirsem?

Pratik Yemek Tarifleri, Bugün ne yemek pişirsem, Nefis Yemek Tarifleri, Kolay Yemek Tarifleri, İftara Ne Pişirsem, Yemek Tarifleri, Çorba Tarifleri

Pratik Yemek Tarifleri – Bugün ne yemek pişirsem?

Pratik Yemek Tarifleri, Bugün ne yemek pişirsem, Nefis Yemek Tarifleri, Kolay Yemek Tarifleri, İftara Ne Pişirsem, Yemek Tarifleri, Çorba Tarifleri

Bugün ne pişirsem diye düşünen hanımlar için hazırladığımız pratik ve güzel yemek tarifleri ile günün iftar menüsüne vakit harcamadan karar vereceksiniz. İşte günün yemek tercihleri…

Ramazan ayında bayanların yorgun olduğu akşam saatlerinde Bugün ne pişirsem? İftarda neler yemeliyiz?, İftarda ne yemeli?, İftarda neler yenmeli? vb. sorular sıkça soruluyor. Sağlıklı iftar menüleri, sağlıklı iftar yemekleri en çok merak edilenler arasında. Ramazan ayı boyunca bayanlar kendilerine iftar menüleri arar. Fakat iftarda menüyü hazırlarken sağlıklı, besin değeri yüksek yiyecekler tercih etmek genelde göz ardı edilir. Sağlıksız iftar menüleri hem aşırı kilolara hem de uzun vadede sağlık problemlerine sebep olabilir. Konu ile ilgili yemek tarifleri her akşam Hür Haber’de. Beslenme Uzmanı Deniz Şafak’tan Sağlıklı İftar Menüsü:

İftar Menüsü (1): Erişteli Mercimek Çorbası, Hünkar Beğendi, Domates Salatası
Çorba için evde el yapımı hazır erişte yoksa bir avuç makarna veya şehriye de aynı işi görebilir. Ana yemek için ise çok lezzetli bir Osmanlı yemeği olan Hünkar Beğendi var. Yemeği yaparken çok fazla yağ kullanılmamalı. Çünkü yemeğin yağ ve kalori oranını çok yükselir. Üzerine kullanacağımız diğer etlere göre daha az yağlı olan dana eti olmalı. Yanına bir domates salatası yapmalısınız. İçerisinde nane, nar ekişi veya roka gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

İftar Menüsü (2): Kremalı Mantar Çorbası, Fırında Köfte, Patates, Mevsim Salatası
Bu çorbayı yaparken dikkat etmeni gerek püf noktaları var. Krema giren yemeğe aynı zamanda yağ kullanmak sağlık açısından tehlikeli. Çünkü krema zaten yağlı bir yiyecek, bunun dışında birde yağ kullandığınızda çok ağır bir çorba haline getiriyorsunuz. O yüzden krema kullandığınız yemeğe kesinlikle yağ kullanmıyoruz. Köfte ile patates, biber, havuç gibi sebzeler kullana bilirsiniz. Kıyma için aldığınız etin yağsız olduğuna dikkat edin. Mevsimin bütün sebzelerini toplayıp bir salata yapa bilirsiniz.

İftar Menüsü (3): Sebze çorba, Dalyan köfte, Patates püresi, Ayran, Kavun
Mevsim sebzelerini bolca kullanarak bir mevsim salata yapabilirsiniz. Bir miktar un vb. karbonhidrat kaynağı bu çorbaya girmeli. Çok fazla yağ kullanmanıza gerek yok sebzeler zaten lezzet vereceği için fazla yağ kalori değerini artıracaktır çorbanın. Ana yemeğimize gelince dalyan köfte var. Yanında patates püresi seçtik. Dalyan köfte için çok yağlı et seçilmemeli. Bugün mevsim meyvelerinden kavun var yemeğimizin yanında. İçecek olarak da ayran tercih edebilirsiniz.

Bugün ne pişirsem:
İftar Menüsü (4): Yaprak Sarma, Börek, Ayran
Yaprak sarmayı hazırlarken belli kurallar olacak. İçerisine seçeceğimiz etin cinsi çok önemli. Yağlı bir kısma seçersek eğer ne yazık ki yemeğimizin yağ oranı çok artıyor. Bu hem kilo alımına sebep olur hem de damar sağlığımızı etkiler. Sarmanın içinde pirinç olduğu için bu yemeğin yanında pide veya ekmek tüketmemeye çalışın. Ayrıca yaprak sebze olduğu için bu yemeğin içerisinde üç besin grubu bulunuyor. Birde yanına biraz yoğurt koyduğumuzda bütün ihtiyacımızı karşılayacak yemek olarak da görebiliriz yaprak sarmayı. Bunun yanında börek öneriyoruz. Sarmanın içerisinde pirinç var, börek de karbonhidrat bu yüzden biraz az tutuyoruz böreği. Yanında içerik olarak ayran var.

İftar Menüsü (5): Çoban Kavurma, Pirinç Pilavı, Çoban Salatası
Çoban kavurmayı yaparken yağ kullanmıyoruz. Çünkü kırmızı et piştikçe kendi yağını bırakacağı için kavurmak için bile yağınızı verecektir. Dolayısıyla ayrıca yağ eklemek kaloriyi artırır. bunun yanına pilav var. İsterseniz şehriye veya nohut gibi ürünlerler pilavınızı çeşitlendirebilirsiniz. Besin değeri yüksek olan çoban salatayı tercih etmelisiniz. Salata kullanılacak yağ kişi başı bir tatlı kaşığı kadar olmalı.