SON TV

Basın İlan Kurumu’ndan reklam açıklaması

İstanbul Cevizlibağ’da, Cumhurbaşkanı adaylarından Başbakan Erdoğan'ın seçim kampanyası afişinin asıldığı binanın kamu malı olmadığı ortaya çıktı.

Basın İlan Kurumu’ndan reklam açıklaması

İstanbul Cevizlibağ’da, Cumhurbaşkanı adaylarından Başbakan Erdoğan’ın seçim kampanyası afişinin asıldığı binanın kamu malı olmadığı, aralarında Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü ile çok sayıda işyerinin bulunduğu iş merkezinin özel mülkiyete ait olduğu ortaya çıktı.

Basın İlan Kurumu, kiracı olarak bulunduğu iş merkezinin terasına Cumhurbaşkanı adaylarından Başbakan Erdoğan’ın seçim kampanyası afişinin asılması konusunda medyada ve sosyal medyada yer alan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

REKLAM ALANI MÜLK SAHİBİNİN
Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Açıkhava reklam uygulamasının yapıldığı bina Basın İlan Kurumu’na ait değildir. Bize ait olmayan, sadece kiracısı olduğumuz bir binanın alacağı reklama karışma hakkımız yoktur. Hangi siyasi parti, kişi, kuruluş veya firma olursa olsun kurumumuz, söz konusu reklam alanının kiralanmasına karışamaz” denildi.

Kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“Kurumumuz özel bir teşebbüsün sahibi olduğu bu binanın iki katında 25 Şubat 2011’de imzalanan ve 1 Mart 2011’de başlayan sözleşme uyarınca halen kiracı konumundadır. Basın İlan Kurumu, 17 bin metrekarelik binanın 3 bin 400 metrekarelik kısmını kullanmaktadır. Aynı binanın alt katlarında kurumumuz gibi kiracı durumunda olan Zeytinburnu Belediyesi (Ek Hizmet Binası), Anadolu Ajansı, Vatan Bilgisayar, Audi Servisi gibi birçok kuruluş bulunmaktadır. Dış cephede sadece kurumumuzun tabelası asılı olduğu için dışarıdan bakıldığında tüm bina kurumumuza aitmiş gibi algılanmaktadır.”

REKLAM ALANI MÜLK SAHİBİNİN

Açıklamada, Basın İlan Kurumu’nun kiracı olduğu binanın çatısına alınan reklamlardan herhangi bir bedel tahsil etmesinin de söz konusu olmadığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Ayrıca, kurumumuzun görev alanı mevkutelerde resmi ilan ve reklamların yayımlanmasına aracılık etmekle sınırlı olduğundan açıkhava reklamları görev alanımızın dışındadır. Haberlere konu olan reklam da kurumumuzun kiraladığı alanın dışında yer almaktadır.

Bununla birlikte imzalanan kira sözleşmesinin 15. maddesi ‘Kiralayan kiralanan binanın ve arsanın istediği yerinde istediği şekilde reklam koyabilir. Kiracı bunu peşinen kabul etmiştir. Ancak kiralayan tarafından koyulan reklam kiracıya ait tabelayı örtemez, görünürlüğünü engelleyemez’ hükmüne göre reklam alanı bina sahibine aittir. Haberlere konu olan reklam da kurumumuzun kiraladığı alanın dışında yer almaktadır. Reklam alanı bina sahibine aittir. Mülk sahibine ya da kiraladığı ajansa hangi reklamları alıp hangilerini almamasını söyleyemeyiz. Hangi siyasi parti, kişi veya kuruluş olursa olsun söz konusu reklam alanının kiralanmasına karışamayız.”