SON TV

Yaşar Nuri Öztürk öldü iddiası Yaşar Nuri Öztürk öldü mü ?

Yaşar Nuri Öztürk öldü mü Peki, ilahıyatçı ve yazar Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk gerçekten öldü mü İşte bu soruların cevabı sontv'de.

Yaşar Nuri Öztürk öldü iddiası Yaşar Nuri Öztürk öldü mü ?
  • Yaşam
  • 03 Ağustos 2014 14:59

Yaşar Nuri Öztürk kimdir ? Yaşar Nuri Öztürk öldü mü
Sosyal medyada Yaşar Nuri Öztürk öldü iddiaları hızla yayılıyor. Peki, ilahıyatçı ve yazar Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk gerçekten öldü mü İşte bu soruların cevabı sontv’de. Yaşar Nuri Öztürk hayatı Yaşar Nuri Öztürk kim Yaşar Nuri Öztürk mesleği Yaşar Nuri Öztürk kaç yaşında Yaşar Nuri Öztürk hasta mı ?

Yaşar Nuri Öztürk kimdir ? Yaşar Nuri Öztürk öldü mü
Sosyal medyada Yaşar Nuri Öztürk öldü iddiaları hızla yayılıyor. Peki, ilahıyatçı ve yazar Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk gerçekten öldü mü İşte bu soruların cevabı sontv’de. Yaşar Nuri Öztürk hayatı Yaşar Nuri Öztürk kim Yaşar Nuri Öztürk mesleği Yaşar Nuri Öztürk kaç yaşında Yaşar Nuri Öztürk hasta mı ?
Sosyal medyada Yaşar Nuri Öztürk’ün öldüğü iddia ediliyor. Ancak bu haberin aslı bulunmuyor. Yaşar Nuri Öztürk, yaşıyor.

Halkın Yükseliş Partisi kurucusu, ilahıyatçı ve yazar Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ün öldüğü iddiaları Facebook ve Twitter’da gece yarısından itibaren dillendirilmeye başlandı. Bazı kullanıcılar “Ülkemizin en düzgün ilahiyatçısı, Atatürk ve Laik Cumhuriyet düşmanlarıyla mücadele eden hoca Hakkın rahmetine kavuştu… Başımız sağ olsun… Allah’ın rahmeti ve nuru daima üzerinde olsun…” mesajları yazarken söz konusu iddianın yalan olduğunu dile getirdiler. Aralarında ünlü gazeteci ve yazarlarında bulunduğu pek çok Twitter kullanıcısı da başsağlığı dileyince ortalık karıştı. Ünlü hocanın yakınları olduğunu dile getiren bir grup ise ‘Hocamızın sağlığı son derece yerinde. Ekmeleddin İhsanoğlu hakkındaki sözlerinden dolayı, bazı çevreler hocamızı hedef almışlardır. Hocamız tatilden geldi, Evinde mışıl mışıl uyuyor. ‘ açıklamasını yaptı.

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK KİMDİR?

Yaşar Nuri Öztürk 12 Şubat 1945 yılında Trabzon’un Sürmene ilçesinde doğup büyüdü. İlk eğitimini babasından Kur’an okuyarak aldı ve 9 yaşında hâfız oldu. On yıllık klasik eğitiden sonra hukuk ve ilâhiyat fakültesini tamamladı. 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra, üniversiteye tekrar dönerek 1980 yılında “İslam Felsefesi” konulu doktorasını tamamladı ve 1986 yılında aynı dalda doçent oldu. Ortadoğu, Balkanlar, Avrupa ve Afrika ülkeleri, ABD, Güney Kore ve Japonya’da kendi alanı ile ilgili akademik araştırmalar yapan Öztürk, ayrıca Fransa’da Grenoble Üniversitesi’nde çalıştı. Yaşar Nuri Öztürk yapyığı çalışmalar ve hazırladığı tezlerle 1978 ve 1982’de “Türkiye Milli Kültür Vakfı” ödülünü kazandı. Türkiye’de Kur’an’a dönüş hareketinin öncüsü olan ve Time Dergisi’nin gerçekleştirdiği “20. Yüzyılın En Önemli Kişileri” listesinde kamuoyunca belirlenen yüz isim arasında ilk 10 arasına giren Yaşar Nuri Öztürk aynı zamanda da, Türk üniversitelerinde öğretim üyesi ve dekan olarak 26 yıl görevde bulundu. ABD-New York’ta bir yıl misafir profesör olarak “İslam Düşüncesi” dersleri okuttu. Büyük çoğunluğu İslâmiyet hakkında elliye yakın kitap yazdı. Özellikle “Kur’an’daki İslâm” adlı ansiklopedi vasfındaki kitabı, Yaşar Nuri Öztürk tarafından çoğu konferansında telkin edilmektedir.

Yaşar Nuri Öztürk, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Daha sonra CHP den istifa etti. Ardından da Halkın Yükselişi Partisini kurdu ve bu partinin Genel Başkanlığını 4 yıl boyunca sürdürdürdükten sonra 19 Ekim 2009 tarihinde üniversite ile çok ilgilenemediği gerekçesiyle genel başkanlıktan istifa ederek aktif siyasi yaşamını sona erdirmiş oldu. 14 şubat 2013 tarihinde TRT sanatçısı Nazlı Kanaat ile nişanlanmıştır.

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, Köşk adayı Ekmeleddin İhsanoğlu hakkında önemli iddialar ortaya attı. Öztürk, “İhsanoğlu başka bilim insanların eserlerini alıp kendi imzasıyla yayınlayarak profesör oldu” dedi.

Sokak TV’de Hulki Cevizoğlu’nun sunduğu “Ceviz Kabuğu” programına konuk olan Öztürk, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu’nun da bu mesele yüzünden üniversitedeki görevinden uzaklaştırıldığını iddia etti.