SON TV

Ezidiler IŞİD dehşetini böyle anlattı

IŞİD'den kaçan binlerce Ezidi'nin yaşadıkları yürekleri parçaladı.

Ezidiler IŞİD dehşetini böyle anlattı

IŞİD’den kaçarak dağlara sığınan binlerce Ezidi, peşmerge ve YPG’nin açtığı güvenlik koridoruyla Irak’ın Zaho ilçesine akın ediyor.

Mülteciler yaşadıklarını “Cesetlere basa basa dağa çıktık, basa basa indik” diye özetledi
IŞİD’in saldırılarının ardından Sincar Dağı’na kaçan ve orada bir hafta süreyle mahsur kalan 10 bin civarında Ezidi, Kürt peşmerge güçleri ve YPG’nin sağladığı güvenlik koridoruyla önce Suriye’ye geçirildi.

Kimi yürüyerek, kimi kamyon kasalarında kilometrelerce yol alan Ezidiler, daha sonra yeniden sınırı geçerek Irak’ın Türkiye sınırındaki Zaho ilçesinde yönlendirildi.

Binlerceki kişi şu sıralarada Zaho’ya girmeye devam ediyor. Ancak IŞİD’in saldırıları başladığından bu yana en çok göz alan yerleşimlerin arasında bulunan Zaho’da adeta adım atacak yer yok. Mülteci kampları tamamen dolu, insanlar kaldırımlarda, inşaatlarda, evlerin bahçelerinde barınmaya çalışıyor.

Zaho’ya ulaşan Ezidiler, yaşadıklarını anlattı:

IŞİD evlerimizde, ailemizi, çoluğumuzu çocuğumuzu katletti. Köyümüzde cesetlerine üzerine basa basa çıktık dağa. Orada da çok kişi öldü. Açlık, susuzluk ve hastalıktan. Yine cesetlere basa basa dağdan indik.

Suriye-Irak arasında bulunan Peş habur sınır kapısından geçen Ezidilerin bazıları kendilerini burada bekleyen yakınları tarafından karşılandı.

Mültecilere Zaho dışında Duhuk, Semel ve Batel’de de yer bulunmaya çalışılacak.
Yaklaşık bir haftadır dağda mahsur kalan Ezidiler, cumartesi günü oluşturulan güvenlik koridoruyla dağdan inmeye başlamıştı.

Sincar Kaymakamı Meyser Hacı Salih şimdiye kadar süren çalışmalarla 10 bin Ezidinin kurtarıldığını açıkladı.

Al Jazeera