SON TV

Irak, Batı tarafından üç parçaya bölünme noktasına getirilmiştir!

ABD, 2011 yılında sınırlı olarak çekildiği Irak’a yeniden dönmek zorunda kaldı.

IŞİD; Musul, Felluce, Ramadi, Sincar ve Karakuş bölgelerini ele geçirdikten sonra Irak Kürt yönetiminin başkenti Erbil’i tehdit etmeye başladı.

Bunun üzerine teyakkuza geçen ABD, IŞİD güçlerine karşı hava operasyonu ile bir kez daha Irak’a fiilen geri dönmüş oldu.

ABD’yi tedirgin eden 50 bin Yezidi’nin can güvenliği ve Kürdistan’ın başkenti Erbil’in risk altında olmasıydı.

IŞİD’ın aylar önce Musul’a yaptığı operasyon sonucunda, Maliki ordusunun silah ve cephaneleri bırakarak kaçması ABD ve Obama yönetimini çok öfkelendirmişti.

IŞİD’in Erbil sınırlarına dayanması sonucunda bu kez Peşmerge, Kandil ve ABD, Erbil’e sahip çıktı.

Aslında ABD, Irak’ın kuzey ve batısında, Sünnilerin gücünü ortadan kaldıramayacağını iyi biliyor.

ABD, Irak’ta hayal ettiği, “bütün mezhep ve etnik yapıların bir arada adil paylaşımcı bir hükümeti” kuramamış olmanın sonucunu kabul etmiş durumdadır.

Obama, 2011 yılında çekildikleri Irak’a askeri olarak geri dönmenin sebeplerini; Yezidileri kurtarmak ve Irak’ta bıraktıkları Amerikan personelini korumak, bunların yanında çok önemsedikleri Erbil’e destek vermek için geri geldiklerini ifade ediyor.

Obama, Irak’a kara birlikleri olarak girmeyi düşünmediklerini sadece hava birlikleriyle destek vereceklerini açıklarken, IŞİD ile ilgili istihbaratın tahmin ettiğinden daha hızlı bir şekilde Erbil’e ilerlediğini itiraf etti.

IŞİD’in bölgedeki ilerleyişi ve asimetrik savaşı senaryoları altüst ediyor.

Irak’ın bu duruma düşmesinin en önemli sebebi, tabii ki Saddam’ın yıkılışından sonraki süreçte Merkezi Bağdat yöneticilerinin, Saddam’ın mezhepçi ve ayrımcı politiklarını devam ettirmeleriydi.

Bölgesel Kürt liderlerinden Neçirvan Barzani, bütün yaşananların ve IŞİD’in gerçek sebebinin Maliki’nin beceriksiz ve mezhepçi yaklaşımları olduğunu ifade etmesi önemli bir tespittir.

Günlerce IŞİD’in Yezidileri nasıl kestiğini, kaçırdığını, ölüme zorladığını ajanslardan okuyoruz fakat Yezidiler ise mikrofonlara konuştuğunda Barzani gibi onlar da, IŞİD’in sebebi, Maliki diyor.

Irak’ın Kürdü, Sünnisi, Yezidisinin de Maliki’den şikayetçi olması ne kadar da garip.

ABD yıllardır Ortadoğu’da Suud–Selefi yönetimiyle stratejik ortaklık yaparken, Saddam sonrası Irak Şii yönetimiyle stratejik ortaklık denemesine girmesi bölgede mezhep savaşını körükleyen bir süreci başlattı.

Gazze, Mısır ve Suriye’de binlerce Müslüman katledilirken, kılı kıpırdamayan ABD, Yezidiler’e karşı yapılan saldırı sonucunda ise uçaklarını hemen kaldırabiliyor.

Bu sahneden Arap İslam dünyasının utanması gerekmez mi?

Irak’ın üç parçaya bölünmesi için elinden geleni yapan Batı dünyası, şimdi ise son rütuşlarını gerçekleştiriyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Bağdat’taki temaslarının ardından Erbil’e gelerek Mesut Barzani’yle bir araya geldi.

Bunun sonucunda Barzani, IŞİD’in sahip olduğu güce işaret ederek, Kürdistan bölgesinin, sadece bir terör örgütüyle değil, aynı zamanda terörist bir devletle savaştığını söyledi.

IŞİD’in elindeki silahların bir devletin elindeki silahlardan çok daha fazla olduğunu ifade eden Barzani, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden, Peşmerge için ağır silahlar, zırhlı araçlar ve askeri mühimmat temin etmede kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Bütün bu olaylar, Irak’ta önümüzdeki günlerin hiç iç açıcı olmayacağının habercisidir.

Irak, Batı tarafından üç parçaya bölünme noktasına getirilmiştir!